Pargalı İbrahim Paşanın Çocukları Nasıl Öldü


Pargalı İbrahim Paşanın Çocukları Nasıl Öldü
Pargalı İbrahim Paşa Yavuz Sultan Selim'ın (I. Selim) kızı  ve Kanuni'nin kız kardeşi, Hatice Sultan ile evlenmiştir. İbrahim Paşa'nın bu evlilikten üç çocuğu olmuştur. Çocukların biri erkek, ikisi kızdır. İsimleri; Mehmet Şah, kızları ise Fülane Sultan ve Hanım Sultandır.

Kanuni, Pargalı İbrahim Paşa'yı boğdurtarak öldürttükten sonra, neslinin devam etmemesi için çocuklarını da öldürtmüştür. Mezarları Şehzadebaşı cami avlusu içinde bulunmaktadır.


33 yorum :

Adsız dedi ki...

Tarihçiler Pargalı İbrahim Paşa' nın Hatice Sultan ile evli olmadığını ve bunun yanlış bilindiğini, dizide de yanlış işlendiğini söylediklerinde, rahmetli Meral Okay da bu hatayı kabul etmiş fakat o tarihten sonra yapılacak bir şey kalmamıştı... Bilginize...

Adsız dedi ki...

Bence kesinlikle evlilerdir boşuna demiyolar makbul ibrahim maktul oldu diye bu da bence evli olduğuna bi işaret bugüne kadar 13 tane osmanlı vezirleri boğularak öldürüldü her ölene dememişler boşuna değildir bu laf

Faruk Özcan dedi ki...

Bu sekilde adam öldurten padişahlar 'katil' olarak muamele görmeleri gerekmez mi? Siyaset amaçlı küçük çocukların kanına girenlerbunu nasıl açıklayabilir!

Adsız dedi ki...

Hatice Sultan İbrahim Pasa ile evlenmistir, butun tarih kitaplarinda yazar, bunun yalan oldugu bir turlu devsirme oldugu icin onu musluman olarak kabul etmekte zorlanananlarin romantik bir hayalidir.

Adsız dedi ki...

Osmanlı devletinde 13 değil 44 sadrazam idam edilmiştir

Adsız dedi ki...

44 sadrazamın 13 ü boğdurularak kalanı kellesi gitmiştir sazan kardeşim.

Adsız dedi ki...

İbrahim paşa hakkında doğru ve gerçek olan bilgiler edinsekte bizim hayatımızada böyle yansıtılsa daha iyi olurdu dimi arkadaşlar?

Adsız dedi ki...

Ibrahim pasanin cocuklari nasil oluyor

Fatih Arslan dedi ki...

İbrahim Paşa'nın çocukları boğdurulmuyor. Hatta 1 çocuğu vardır gerçekte 2 tane değil o da boğdurulmuyor. Soyları halen devame tmekte. İbrahimpaşazadeler diye vakıf var soy isimleri de İbrahimpaşazade'dir. Yalan yanlış bilgileri paylaşmaya hiç mi utanmıyorsunuz?

Adsız dedi ki...

kesinlikle tüm cinayetler hürrem yüzünden işlendi.bütün padişahlarımız masumdur.hatta fatih sultan mehmet 5 kardeşinin kafasınıda hürrem sultanın yüzünden kestirtti.
44 sadrazamıda hürrem öldürttü.kanuniyide babası zehirlemişti.o0nuda hürrem yaptırdı.mustafayıda kanuni öldürdü.bunun suçlusuda hürrem.1.dünya savaşınıda hürrem çıkardı.osmnalı yıkıldı hürremin yüzünden.

Adsız dedi ki...

Tarihi. Bilginize Hayranim.

ayşenur uzunköpru dedi ki...

iyi güzel padişahsında insan hiç öz kardeşinin çopcuklarını öldürürmü kötü örnek

Adsız dedi ki...

ama var ya herseyın arkasında bu hurrem var yanı onun boynunda buyuk gunah var.

Adsız dedi ki...

ateist olan biri ki bunu kendi ağzıyla söyledi nasıl rahmetli olur anlayamadım.

Adsız dedi ki...

o zaman ki padişahlara kimse hadsizlik yapıp ta katil fln demesin bunu diyen ya kafası boş bir kabak yada ,,,, dur biraz da düşünerek konuşun siz kimin torunusunuz bilmem ama biz Osmanlı torunuyuz >>>>>>>>>>

Adsız dedi ki...

boş kafalı geri kafalı mal Osmanlının torunu olmak onların yediği boka ortak olmak anlamınamı geliyor ? işte bu boş kafalar yüzünden memleket şu an bu halde zeka fukaraları

Adsız dedi ki...

ulan öküz kabak kafa esas sensin.uşkuruna hakim olamayıp bir kadının esaretine giren padişah ve o kadının oyunlarına esir olup oğlu gelini yiğeni kim varsa öldüren şerefsiz padişah katil değilde nedir senin o saman dolu kafanca...?

Adsız dedi ki...

Sultan suleyman katildir dogrudur ama siz once ebu suud efendiyi arastirin butun bu olumlerin arkasinda onun fetvasi vardir

Adsız dedi ki...

Padişahlar egolarına ve iktidar hislerine yenilerek bu ölümleri gerçekleştirmiştir acı tarafıda ölen kişilerin en yakınları olması nasıl bir vicdan devlet içinde olsa oğullarını, torunlarını, kardeşlerini insana öldüttürebilir. Pargalı nasıl biriydi bilemeyiz ama devlet için çok faydalı şeyler yaptığı ortadadır.Şehzade Mustafa hakkında yazılan iyi mersiyeler,rüstem paşa hakkındaki kötü mersiyelerde biraz olsun aslında konuyu aydınlatıyor.Kanuni Sultan Süleymanın hayatında çok fazla ölüm var acaba hiç kendine sormamış mı ben napıyorum diye. Mustafayı herkes madem padişah görmek istiyor olsun neden öldürüyorsunki zaten öldün ölecen illa ölmen mi lazım.Doğru mu bilmem ama hayatına bakılırsa pargalının ve mustafanın ölümü osmanlı tarihi için bir yıkım olmuş devletin çökmesi için ilk hamleleri aslıbda Kanuni yapmıştır.Şehzade Selim yerine Şehzade Mustafa gelse belkide Osmanlı tarihi çok daha büyük işler başarırdı.

Adsız dedi ki...

KESİNLİKLE KATILIYORUM

Adsız dedi ki...

Beyler saçma saçma konuşmayın orta çağ ve yeni çağ arasında sadece Osmanlı İmparatorluğu değil tüm Devletler Ve Krallıklar taht kavgalarıyla akrabalarını kardeşlerini öldürmüştür.İngiliz Kralı 8.Henry 48.000 idam yapmıs tüm akrabalarını öldürmüştür.Bunlar saltanatın devamı içindir kimse bu yüzden Osmanlıdan nefret etmesin tüm ülkeler böyleydi.

Adsız dedi ki...

bu ne ya, hayatında bir tarih kitabı okumamış olanlar bile yorum yazmış. illa bir fikriniz olacak. ortalık saçmalıktan geçilmiyor. hişşşşt ağalar dizi o dizi.

Adsız dedi ki...

Osmanlının yıkılışı şehzade mustafa nın ölümü ile başladı işindaha vahim tarafı hürremin taht için düşündüğü oğlu mehmet olmazsa bayezid ti ama tam aksine kanuni öldüğü zaman mehmet zaten suikast sonuçunda ölmuştür. Bayezitte haberi geç almıştır. Payitaht için kalan ortanca çocuk selim de hiç devlet. Yöneticilik vasfı yoktu zaten hürrem de mecburi başka şansı olduğunu düşünmüyordu o yüzden selim tahta çıktı. Zaten selimin başarılarının altı.da valide hürremin hamleleri gelmektedir yoksa selim devlet yonetemezdi...

Adsız dedi ki...

Yabancı tarihçiler okunmalı çok net anlatırlar.. Özellikleravrupanın en çok çekindiği olay şehzade mustafanın tahta çıkmasıydı

Adsız dedi ki...

Arkadaşım sen tarih okumuyormusun yok Beyazıt haberi geç almış vs kanuni ölmeden önce beyazıtı boğdurtmuştu

Adsız dedi ki...

Ibragim pasanin cocuklari ne olmus

Adsız dedi ki...

Bir çoğunuzun Osmanlı tarihinden haberi yok.Kulaktan duyma yanlış haberlerle tarih anlatılmaz..
Allah size akıl fikir versin...

Adsız dedi ki...

sizler onu bunu bırakında okadar savaş kazanmışlar osmanlıyı yok edememişler ama adamlar kendi kanlarıyla osmanlıyı yok ettiler.hünkarda vicdan olsa kendi çoçuklarına kıymazdı.sebep bi taht için. kocaaaa osmanlı yok oldu.neden hünkarda kendi idamını verseydiyaa nasıl yaşadı accaba çocuklarını öldürttükten sonra bi ana baba evlat acısına dayana bilirmi kolaymı okadar bizim işte adalet buuu

Adsız dedi ki...

Ya ne kadar kolay atip tutuyosunuz sanli tarihimiz hakkinda. Bi kici kirik dizi yuzunden herkes Kanuniye dusman kesilmis. Ne malum Sehzade Mustafanin masum oldugu ki unlu tarihciler de olmadigini soyluyo zaten.

Adsız dedi ki...

bir kaç yanlı isim dışında şehzade mustafanın masum olduğu yazılmakta söylenmekte ayrıca ölümünden sonra çıkarılan olaylar yeni çeri ayaklanmalaı isyanlar ve vesaire buna destek verir ayrıca hürremsultan ve rüstem paşanın hanedana verdiği zararların ucu bucağı olmadığı bilinir rüstem paşanın en zengin osmalı veziride olduğu bilinmekte kanuni iyi bir devlet adamıydı ama hürrem kanuniden hep bir adım önce düşündü taki beyazıt ölene dek ... dizide bir çok uydurmalar var burbanu sultan hürrem tarafından doğdurulmamıştır selimin ölümü ve oğlu muratın tahta çıkışından sonra ölmüştür gibi gibi ancak malesef rüstem paşa hürrem sultan ve şehzade hakkındaki bir çok bilgi doğrudur

Adsız dedi ki...

kendi öz oğlunu ve torununu öldüren sultandan ne bekliyon zaten ibrahimin ve mustafanın ahı tutmuş osmanlı kala kala sarhoş selime kalmış.

Adsız dedi ki...

Bazı arkadaşlar Pargalı İbrahim Paşanın oğlunun soyundan gelenler olduğunu söylemiştir İbrahim Paşazadeler olduğunu .İbrahim Paşazadeler Damat İbrahim Paşa'nın soyundan gelmektedirler ve bu paşa Sultan 3. Mehmet zamanında paşalık yapmıştır . Osmanlı'da Pargalı İbrahim Paşa,Damat İbrahim paşa, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Vardır . Kanuni Sultan Süleyman Pargalı İbrahim Paşanın soyunun devam etmemesi için erkek çocuğunu öldürtmüştür . Yanlış bilgiler vermeyiniz .

Adsız dedi ki...

olayları günümüze göre yorumlamak doğru olmaz birde o zamanın şartlarını göz önünde bulundurmak gerekiyo şimdiki politikanın kendine göre bi işlenişi war ozamanında kendilerine göre doğru olanı buymus