Kanuni Sultan Süleyman Oğlunu Neden Öldürttü Kanuni Oğul Katili Mi


Kanuni Sultan Süleyman öz oğlu Mustafa’yı neden öldürttü?
Hürrem Sultan, Osmanlı tahtına kendi öz oğlu Selim’in geçmesini arzu ediyordu. Kanuni’nin en büyük oğlu Mustafa’nın başının “yenmesinin” gerektiği görüşündeydi.

Yıllar geçiyor, Kanuni Sultan Süleyman yaşlanıyor, Osmanlı orduları zaferden sefere koşarak deryalarda ve karalarda sınırları genişletiyordu.

1553 yılına gelindiğinde Osmanlı için İran’daki Safevi şahlarının tehlikesi birdenbire arttı. Sınırda yaşanan olaylar sonrası İran üzerine sefer açılması gündeme geldi. İşte o günlerde Kanuni’nin huzuruna Amasya’da Valilik yapan oğlu Şehzade Mustafa mühürlü mektuplar geldi. Mustafa kendi ikbali (yükselmesi padişah olması) için İran şahına yardım ve işbirliği teklif ediyordu. Kanuni’nin başından kaynar sular döküldü. Kızgınlığını içine gömdü. Devletinin bekası (yaşaması) için bir karar vermesi onu da icra etmesi gerekiyordu.

1553 yılı Bahar aylarında orduyu da alarak Konya ovasına kadar geldi. Vilayet ve Sancak beylerini yanına çağırdı. Amasya Valisi oğlu Mustafa’yı da çağırmıştı. Mustafa, babasının bu isteği üzerine askerlerini de yanına alarak Osmanlı Otağı hümayununa (padişah çadırına) geldi. Kapıda iken nöbetçi askerler “silahını da bırakarak içeri gir” uyarısında bulundular. Halbuki padişahlar ile görüşmek üzere şehzadeler silahları ile huzura kabul olurdu. Kanuni, oğlunun gözlerine dalgın dalgın baktı. Hal hatır sordu. Sonra da “İstirahat buyur” diyerek dinlenmesini istedi.

Mustafa huzurdan çıktıktan sonra çadırına doğru gitti. Ve o anda beklenmedik bir olay gelişti. 7 dilsiz cellat üzerine çullandılar. Ellerindeki baltalar ile geleceğin padişahının neresi gelirse (beline, kafasına) vurmaya başladılar. Mustafa, cellatlara direndi. Onları dağıttı veya yere serdi. İşte o anda ünlü cellat Zal Mehmut Ağa elinde balta ile geliyordu. Nutku tutuldu. Zal Mahmut, onun sarayda iken sık sık görüştüğü en yakın arkadaşları arasında idi. Zal Mahmut, elindeki baltayı Mustafa’ya “Yallah” dedi ve vurdu. Mustafa yere düştü. Cellatmar kement ile boğazını bağladılar. Ve elleri ile sıkarak Mustafa’yı nefessiz bıraktılar.

Ve “cesareti ile askere örnek, fazileti ile herkesin gönlünü kazanan şehzade Mustafa - sözde “Devletin bekası (yaşaması) için öldürülmüş oldu! O koskoca cihan padişahı Kanuni, oğlu Mustafa adına mühür basılı mektupların başkaları tarafından yazılmış ve taklit edilmiş düzmece bir belge olduğunu araştırması gerekmez miydi! Bütün dünya insanlarını zulümden kurtaracağını söyleyen ve bu sözleri Topkapı Sarayının giriş kapısına yazdıran Osmanlı'nın kuruluşunun temel felsefesine de aykırı değil miydi olanlar! Bağdat yöresinde kumandanların ot biçtirmek bahanesiyle halka zorla çalıştırmak isteyenlere ceza verilmesi kanunlarını çıkarmamış mıydı Kanuni! Keza Osmanlı’nın yüce tarihi, Macaristan ovasında sefere giden askerlerin Hristiyan köyden geçerken bir bahçeden meyve koparırken bile “akçe parayı” kese ile astıkları halka zulüm değil adaletle davrandıkları yazılmamış mıydı Osmanlı Tarihinin altın sayfalarına!…Koskoca Kanuni, kendi kanından canından bir parça olan oğlu Mustafa’ya adaletin zerresini neden göstermemişti!

Benzer Yazılar

124 yorum :

alone dedi ki...

kanuni iyi bir komutandı , babasından devr aldıgı mirası daha da ilerilere taşıdı.Fakat oglu mustafayı haksız yere öldürmesi ve hürrem sultanın etkisinde kalması aslında osmanlıda çöküşü başlattı rüşfetin bu denli yayılması rüstem paşanın hürrem tarafından sadrazam olmasını saglamasıyla başladı.Ama şunu içtenlikle söylüyorumki oglu mustafayı öldürmesi ve hiç araştırmaya bile gerek duymaması bence yaptıgı herşeyi boşa çıkardı.Ben bile bugün ona beddua ediyorum ve sözlerimi hz.Muhammet efendimizin bir hadisiyle bitiriyorum. Bir insanı haksız yere öldüren tüm insanlıgı öldürmüş gibidir.

Adsız dedi ki...

Kanuni tum osmaliyi oldurdu.. Hakkimi helal etmiyorum.

Adsız dedi ki...

senin ne hakkın varda hakkını helal etmiyorsun ?

Adsız dedi ki...

Osmanlı hakkında çok az bilgi sahibiyiz, çok yazık

Adsız dedi ki...

Osmanlının ne kadarını biliyoruz ki ne kadar yorum yapıyoruz lakin işin diğer tarafında Mustafa nın huy yapı olarak dedesi Yavuz sultan selime benzediği ki Yavuz sultan selimin bir nevi darbe ile tahta geçtiğini düşünürsek ve bütün bunları birleştirdiğimiz noktada Sultan süleymanın mustafadan çekinmesi normal elbette Mustafa öldürülmese ve tahta çıksaydı elbette tarihin akışı değişir osmanlının ömrü çok daha uzun olabilirdi. Bütün bunların dışında gerçek anlamda osmanlının ki yüz yıllarca dünyaya hükmetmiş bir devletten bahsediyoruz bildiğimiz kısmı sadece yüzde on kadardır...

Adsız dedi ki...

Cok karisik zamanlar..iyiki o zaman yasamamisim..kelle koltukta yasamak deyimi o gunlerden kalmis belliki.

Adsız dedi ki...

Ya kardeşim rùşvet yolsuzluk olan devlet cihan devleti olurmu şu yazıya deliler bile kiçıyla güler aziz nesin türkiyenin yüzde yetmişi aptal demiş ama bence yüzde 99 geri zekalı

Adsız dedi ki...

süleymanın allah belasını versin diyicem zaten vermş

Adsız dedi ki...

Kanuni çok büyük bir padişah olmasına rağmen Hürrem in etkisinden kurtulamamış maalesef.onun her dediğini yapmış.Kanuni değilde Hürrem yönetmiş Osmanlıyı.Zaten Osmanlının yıkılma tohumları Hürremin zamanında atılmış.Osmanlıya Rüşveti getiren Hürrem ve Rüstem olmuş.Anlayacağınız Hürrem istediği şekilde yönetmiş osmanlıyı ve Kanunide kullanılmış.

Adsız dedi ki...

Benim anlamadığım bazı şeyler var.
Padişahlar neden öz be öz türk kadınlarla evlenmemişler de ordan burdan getirilen yabancı kadınlarla evlenmişler.böye olunca padişahların soylarında değişiklik olmamışmı.
birde paşaların ve devlet adamlarının neredeyse hepsi devşirme, öz osmanlı olan yok neredeyse, sebebi nedir ki ?

Adsız dedi ki...

bende aynen katılıyorum adamların toprağını fethediyorsun sonra kadınlarını cariye olarak haremine alıyorsun zaten onların içinde bi intikam hırsı mutlaka vardır ve sonuçta müslüman değildir allah onun hesabını hürremden soracaktır ve belasını versin ama birde kader diyelim mustafa gibi bir padişah osmanlı nasıl olurdu bilemeyiz ama inanıyorumkibabasındanda iyiolurdu padişahlar okadar kadıngözmüydülerki yoksa bizim kadınlarımızın kökümü geldiki haremi bu dinsizlerle dolduruyorlardı yazı valla çok yazık olmuşcaliph Abdulhamid dedi ki...

Ah nu internet tarihçiliği yok mu, tarihimizin köküne kibrit suyu döküyor gerçekten. Yahu biraz akıl mantık lütfen devrin süpergücünün başındaki adamdan bahsediyoruz. Tebrizden Romaya kadar çok sağlam bir istihbarat ağına sahip Sultanın kimin ne yaptığından haberdar olmadığını söyleyebilir miyiz? Kanuni saf değildi. Elbetteki etrafındakileri tanıyordu. Adam seçmede ve yetiştirmede usta idi. Bu yüzden güvendiğine tam güveniyordu. Yanlışlarını gördüğünde ise cezayı kesmekten çekinmiyordu. Şehzade Mustafa yasak olmasına rağmen sakal bırakmış, Amasyadayken kendi adına tuğra bile bastırmıştı.İran Şahına göderdiği mektuplarda babasının kocadığından dem vurup tahta geçme hazırlığında olduğunu söylüyordu. Kanuni kendi oğluyla hürrem'in ya da bir başkasının el yazısını tanıyamayacak kadar saf değildi. Olup biten herşeyden de haberi vardı. Ayrıca babası dedesini devirirken bizzat olayların içinde bulunduğu için bir padişah tahttan nasıl indirilir ve bir şehzadenin psikolojisi nasıldır kendi tecrübelerinden gayet iyi biliyordu. Nitekim Sokullu Mehmet paşayı sırf bu işi soruşturması için görevlendirmişti. Şeyhülİslamdan alınan fetvayla da şehzade Mustafa idam edilmişti. Dahası Hürrem ve Rüstem Paşa işbirliği yapsalardı, Şehzade beyazıd isyan ettikten sonra Rüstem onun idam edilmemesi yolunda görüş bildirirdi. Halbuki Sultan onun da fikrini almış böylece Beyazıd da isyan etmenin bedelini ödemişti. O adamlar sen ben değiller. Milyonların sorumluluğunu üstleniyorlardı. Taht kavgaları vs. sırasında binlerce insan ölüyor ve devlet zarar görüyordu. Elbetteki buna mahal vermek dinen ve aklen caiz değildi. İlber Ortaylı hocanın da dediği gibi idam da ettirir, öldürtür de. Merkeziyetçi yapı var. Devlet nizamı var.Adamlar keyiflerinden öldürmüyorlar kardeşlerini, oğullarını. Nizamı alem için kurban veriyorlar bir bakıma. İşte gerçek tarihi araştırmaya üşenen, tarih bilgileri google searchten ibaret olan kimseler ve Osmanlı düşmanları bu gibi konuları bol bol istismar etmektenbir an geri durmuyorlar maalesef.

Adsız dedi ki...

Allah'ın insanlara verdiği en önemli özellik sevgidir.Bunun örneğini önce tümcanlı dişi ve erkeklerde görebilirsiniz.İnsanlardada bu özelliğin gelişmesine göre insanın olgunluğu,dinimize ve toplumumuza uygun birisi olarak değerlendirilir.Güçlü Bir devletin başına geçip vezirlerini bırakalım kendi çocuklarını boğazlatan,onun cen verme seslerini yan cadırdan dinlerkentepki gösteremeyen,Oğlu 2ci bayaziti öldürmeleri için iran şahına 1200000 altın rüşvet veren ve de bu öldürdüklerinin tüm yakınlarınıda öldürten birisi kanu uygulayan, muhteşemolamaz,en önemlisi insan olamaz,hayvanlar bile kendi çocuklarını korurken insanların kendi çocuklarını öldürmeleri kadar vahşice bir şey varmı bu dünyada.Ayrıca dinimizde;Bir kişi öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir sözüne ne demeli.İçinde sevgi olan yaradanın yarattığına zarar veremez ,korur,devlet için deniyorsa, bu kişilerin kendi korkularından dolayı çıkardığı fermenlardan ortaya çıkmış,Kanunlar Allahın kelamı mı,Bak bu kanunu 1.Ahmet değiştirdi,en büyük ve tecrübeli olan başa geçecek dedi vede ondan sonra şehzadeler, hamile kadınlar ölüm korkusu yaşamadı.Kanuni bu kadar kanuna bağlıydıda neden iki dudağı arasından çıkacak bu kararı almadı da torununa bıraktı.Bence geçmişimizde sorgulayacağımız çok şeyler var.Bunlar artık tabu gibi görmemeliyiz.Bence Kanunui muhteşem değil,çocuklarını öldüren katil mesabesinde birsidir.Öldüğünde yanında götürmek istediği ebusuut imzalı fetvalar acaba onu kurtatacakmıdır.Herşeyin sahibi Allah'tır.Kimse onun kadar mağrur olamaz,kimse onun gibi celalleenemez,Bu ruhun sahibi odur.O halde Allahın bize verdiği sevgiyi ön plana çıkarmamız gerekir diye düşünüyorum...

Adsız dedi ki...

caliph Abdulhamid bey dediğiniz gibi Padişahın her şeyden haberi olmalı!!! fakat size şu soruyu soruyorum= soru 1: Şehzade Mustafa Manisa valisiyken neden en uzak sancağa Amasaya gönderilmiştir.soru 2: Adına Kanuni yani yasa koyan, adil olan dediğimiz Kanuni Sultan Süleyman neden kendi öz oğlu söz konusu olduğunda onunla yüzleşmemiştir. Ona hakkında iddalar var bunlar doğrumudur yanlışmıştır diye sormamıştır (bütün tarihçiler o mektupların sahte olduğu, bunun Rüstem paşanın komplosu olduğu konusunda hem fikir). Olay çok açıktır Kanuni Mustafaya haksızlık yapmıştır, onun tahta geçmesini istemiyordu!! Hürrem sultan etkisi ve net bir şekilde onun çocukları öncelikliydi. Üstelik Mustafa üzerinde Halk ve Ordunun baskısı vardı (Halk ve ordu Mustafanın tahta çıkmasını istiyorlardı !! çünkü kanuni eski enerjisinde değildi, yaşlanmıştı.). caliph Abdulhamid bey malesef siz kraldan çok kralcılık yapıyorsunuz. Kanuni bile kendi günahının üzüntüsünü yaşamış. şairlerin ağır eleştirlerine bir şey diyememşti.

Adsız dedi ki...

hiçbir sebep ne olursa olsun bir babanın öz evladını öldürmesini haklı göstermez. 4.murat'ın tahtı daha 12 yaşındaki oğlu mehmet'e bıraktığını kanuni'de biliyordu. Kanuni'nin yaptığı sadece tahtı uğruna katillik

Adsız dedi ki...

bazı yorumları okurken hayretler içerisinde kalıyorum...
1- tarihi içinde bulunuğu zaman dilimi içinde yorumlamak, yargılamak lazım... 500 yıl öncesini günümüz koşullarıyla yargılayamazsınız.
2- devletin bekası için ister babası, isterse oğlu olsun ortadan kaldırılması o dönem için zaruridir. Asıl olan devletse gerisi teferruattır. kanuni eğer devletin geleceği için kendi oğlunu tehdit olarak görmüşse onu ortadan kaldırması onu evlat katili yapmaz.devlet işlerinde duygusallık olmaz. eğer tehdid evlattan değil de başka biri olsa idi öldürülmesi vacip evlat olursa katil sıfatımı yapıştırılmalıdır ? işte kanuni bu yüzden kanunidir...

Adsız dedi ki...

Öz Türk bi kadınla evlenirlerse tahta akraba Türk ailelerde çıkardı bu da ilerde çok vahim sonuçlar dogururdu ;)

caliph Abdulhamid dedi ki...

Efendim 2 ve 7 şubat tarihli mesajlara cevap vermek istiyorum. İlk olarak Allah'ın verdiği sevgi gibi önemli bir özellikten bahsetmişsiniz, güzel herşey yolunda lakin ertesi cümlede kendinizle çelişmişsiniz. Bildiğiniz gibi Osmanlıda hanendandan olanın kanının akıtılması günah sayıldığı için yay kirişiyle boğdurulurdu. Yani kanı akıtılmazdı. Eski Türk devlet geleneğinde soyluların kanı akıtılmadan öldürülmeleri geleneği Osmanlıda hanedanın kanının akıtılmasının günah olduğu inancıyla devam etmişti. Lakin ifadenizde geçen boğazlama kelimesi özellikle hayvanlar için kullanılan ve boğazından bıçak vb. sivri bir aletle keserek kanını akıtma ve kafayı vücuttan ayırma gibi bir anlama geldiği için ya kullandığınız kelimeyi bilinçsiz bir cehaletle kullanıyorsunuz ya da Kanuni Sultan Süleyman'ı insanların gözünde canavar, barbar ve tiran gibi göstermek için bilinçli ve kasıtlı bir gayretkeşlik içindesiniz. Dahası Şehzade Mustafa'nın nasıl boğdurulduğunu ve Kanuninin Beyazıt'ı öldürtmek için İran Şahına nasıl rüşvet verdiğini(!) sanki bu olaylar olurken oradaymışcasına hararetle anlatmanız yani sırf Kanuniyi kötülemek uğruna senaryo yazmanız ilmi ve akli vicdanla bağdaşmıyor. Osmanlı tarihinden biraz haberiniz olsa bu sözleri sarfetmezdiniz dahi. Murat Hüdavendigar döneminde şehzade Savcı isyanıyla başlayan süreçten, fetret devrindeki çekişmelere, II. Murat dönemindeki düzmece Mustafa isyanından cem Sultanın saltanat iddialarına ve dahi Beyazıt'ın oğulları arasındaki taht çekişmesinde Ahmet'in asi olmasına kadar geçen neredeyse aralıksız süreçte iç isyanlardan ve otoritenin sağlanamamasından dolayı binlerce masum sivil ve asker ölmüş, fetihler durma noktasına gelmiş, halk binbir türlü sıkıntıya katlanmak zorunda kalmıştır. Görüldüğü gibi kanunlar sebep sonuç ilişkisi sürecinde ortaya çıkmıştır. Devlet halk için vardır, o zaman binlerce sivile zarar veren, maddi ve manevi kayıplara sebep olan isyanların ve isyan unsurlarının kaldırılması elzemdi.Yine İlber Ortaylı Hocanın dediği gibi o Sultan Süleyman, Süleyman efendi değil. Milyonlarca ümmeti İslamı kollamakla yükümlü. Bir oğlu için milyonlarca müslümanı mağdur etmeye hakkı da yoktur yetkisi de. Zaten şeyhülislam da buna cevaz vermezdi.Bırakın İsyanı, isyan tehlikesi doğması bile DİNEN CAİZ DEĞİLDİR.

caliph Abdulhamid dedi ki...

Siz kalkmışsınız oğlunu öldürttü diyorsunuz. O zaman bırakalım merkezi otorite olmasın, sonra da zevkle binlerce insanın taht karışıklıkları sırasında nasıl öldüğünü, dirliğin düzenin nasıl bozulduğunu seyredelim. Ki fetret devirlerinde bunu hep yaşadık. I. Ahmet'in yasa sistemine gelince sancağa çıkma olayı kaldırıldığı için ve şehzadeler kafeste bir nevi hapis hayatı yaşadığı için tahta geçtiklerinde hem iyi bir eğitim alamadıkları için devleti iyi yönetemediler hem de kolayca başkalarının tesiri altında kaldılar. Bunun neresi iyi, merkezi otoriteyi daha da zayıflattı. Bir kişi öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi diyorsunuz da madem ölen binlerce masumu ve halkın bozulan huzurunu niye gözardı ediyorsunuz? Dediğiniz gibi geçmişimizde sorgulayacağımız çok şey var. Bakalım ve yılllardır tarihimizi kimlerin ellerine bıraktığımızı görelim. Kanuniyi katil ilan ettiğiniz bölüm yazınızın bir özeti gibi. Nasıl tarih ciddiyetinden uzak olduğunuzu ve olaya ideolojik baktığınızı ve hatta eldeki bilgileri nasıl hiçe saydığınızın bir göstergesi adeta. Son olarak kendi ağzınızla söylüyorsunuz, Kanuninin yaptığı hiç bir iş fetvasız değildi, hepsinde dinen cevaz alınmıştı. Patlıcan makarnası değil bu efendim, Kanuni ebussuud'a bana şurdan bir fetva yazıver demiyor. Osmanlı devletinde en yetkili kişi şeyhülislamdır. Dine aykırı bir iş görürse padişahı dahi tahttan indirme yetkisi vardır. Tabi kendi ideolojinize uygun olarak büyük alim, Ebussuud Efendi'yi de Kanuni'nin işbirlikçisi ilan ederseniz şaşırmam. Sonuçta yarım asır bu millete hizmet etmiş, mimar Sinan'la el ele verip İstanbul'un çehresini değiştiren, fetihlerden fetihlere koşmuş, at sırtında ip bağlayıp oturabilecek kadar hastayken ta zigetvar'a gidip 72 yaşında orada vefat eden, düşmanlarının bile muhteşem dediği Türk asrı denilen en zirve bir dönemin koca padişahına,adı yüzyıllardır ABD meclisi kapitol'de dünyanın en büyük kanun yapıcıları arasında yer alan İslam halifesine, bu hakareti reva görebilene sadece müslümanlığından ve Türklüğünden utan denir.

caliph Abdulhamid dedi ki...

İkinci mesajınıza gelince gerçi pek cevap vermeye gerek yok ama Mustafa hakkında iddiaları araştırmamıştır diyorsunuz. Biz boş yere mi yazdık yukarıda okusanız ya. Kanuni kendi oğlunun el yazısını tanıyamayacak kadar saf değildi, ayrıca sırf bu işi soruşturması için Sokullu Mehmet Paşayı görevlendirmişti. Kendince peşin hükümlerde bulunup tüm tarihçilerin mektupların sahte olduğu konusunda ittifak ettiğini (hangileriymiş acep bunlar?), rüstemle hürremin oyunlarıyla Şehzade Mustafanın öldürtüldüğünü söylüyorsunuz. Peki madem işbirlikçiydiler de Beyazıt neden kellesini kurtaramadı,Madem Kanuni de Hürrem de Hürremin çocukarını tahtta görmek istiyorlardı Beyazıtı niye geçirmediler tahta? Yeter efendim faraziyelerden tarih olmaz. Klişeleri tekrar ediyorsunuz. Aynen Şehzade Mustafanın İran şahına yazdığı mektuplarda dediği gibi "babası yaşlanmış ve Osmanlı tahtı genç ve enerjik bir hükümdara ihtiyaç duyuyormuş." Halbuki o tarihte Kanuni 58 yaşındaydı, 72 yaşında sıradan kimselerin yataktan kalkamayacağı derecede hasta Kanuni ordusunun en önünde o günün şartlarında binlerce km yol gidiyor ve o tarihten 15 yıl öncesinde Kanuninin enerjisinin tükendiğini iddia edip Mustafa'yı mı haklı çıkartmaya çalışıyorsunuz? Kusra bakmayın asıl kraldan çok kralcılık ve gayretkeşlik budur. Kanuni kendi günahının üzüntüsünü çekmişmiş. Hayal dünyası bu olsa gerek. Herhalde üzülecek behey gafil o katil dediğini adam halkının selameti için oğullarını feda etmiş. Hiç boş yere yormayın kendinizi efendim, siz çamur atınca Kanuninin değeri azalmayacak. Bu millet kendisine hizmet edenleri ve ecdadını unutmaz.

Adsız dedi ki...

benim merak ettiğim konu sultan süleyman müslümanları değilde gayri müslümleri haremine alıp imam nikahı kıymadan çocuk yapıyor peki bu padişahlar dinine düşkün harama eluzatmayan insanlar ozaman neden gayrimüslümlerden çocuk yapıyorlar dizi bize öyle gösteriyor peki geçektende çocukları nikahsızmı doğmuş onu merak ediyorum

caliph Abdulhamid dedi ki...

Efendim bu yüzeysel yorumlar genelde bilgisizlikten kaynaklanıyor. İnsanlar dizideki uyduruk kurguyla gerçeği birbirine karıştırıyorlar. Harem konusunda gerekli bilgileri bu alanda akademik anlamda en derin çalışmayı yapan prof. dr. Ahmet Akgündüz'ün ilgili kitaplarında bulabilirsiniz. Harem dışa kapalı bir kurumdu. Nasıl ki enderunda devlet adamı yetiştiriliyorsa, burada da nitelikli bayanlar yetiştirmek için hanımlar eğitiliyor, yetiştirilenler çeşitli hizmet kademelerinde görev alıyorlar, kimisi üst düzey devlet memurlarına eş olarak seçiliyordu, kimisi ise padişahlara. Dışa karşı bu kadar kapalı olmasından dolayı içini hiç bir zaman göremeyen oryantalist Avrupalı kendi hayalgücüyle harem hakkında binbir safsata uydurdu. Harem hakkındaki pek çok efsane sonradan roman yazan oryantalist avrupalılar eliyle türedi. Ve sonunda yalanlar kendi gerçeğini üretti. Harem hakkında doğru dürüst bilginin olmayışı önüne gelenin istediği gibi uydurup sallamasına olanak tanıdı. Bu vesileyle Osmanlı düşmanlarının da ellerine sürekli istismar edebilecekleri kuvvetli bir argüman geçti. Neyse sorunuza gelince, efendim hareme alınan genç kızlar sıkı bir eğitimden geçerdi. Dizideki gibi sanılanın aksine müslüman olmayan cariyeyi bırakın padişahın odasına yollamayı haremin önünden bile geçirmezlerdi. Özellikle Türkçe öğrenmelerine hepsinin nakış,dikiş, ebru vb. bir sanat öğrenmelerine önem verilirdi. Nitekim Hürrem Sultan şiir yazabilecek kadar iyi Türkçe öğrenmişti. Siz bakmayın dizidekine 17 yıl olmuş daha iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Neyse yani haremde gayri müslim cariye yoktu sizin anlayacağınız. Dahası kişi cariyesinden nikahsız çocuk sahibi olabilir. İslam hukukunda buna cevaz vardır. Yani caizdir. Bazı okumuş cahiller çıkıp Osmanlı padişahlarına çirkin yakışırmalarda bulunuyorlar. Osmanlı padişahlarının Türk olmadıklarını bile iddia ediyorlar. Burada bilmemiz gereken iki şey var. Osmanlıda yoğun bir Türklük bilinci varolmakla beraber teokratik monarşiyle yönetiliyordu. Yani tebaa dinine göre, müslim-gayri müslim olarak sınıflanıyordu. Önemli olan İslamdı, ırkçılık gibi çirkin bir kavram dilimize ve aramıza 20. yüzyılın ilk çeyreğinde girmiştir. Sonra her millet bir dava tutturdu gitti. Kimi Türkçü oldu, kimi Kürtçü, kimi asalacı oldu, kimi pontus. Böylece Osmanlının ümmet ve emanet anlayışıyla müslim-gayri müslim ayırt etmeksizin yüzyıllarca barış içinde yönettiği 28 milleti birbirine düşman ettiler ve araya ayrılık tohumlar ektiler. Dahası herkes bilir ki biz Türklerin soy inancına göre soy babadan devam eder. Yahudilerde ise tam tersidir, yani anneden devam eder. Öyleyse bu anneleri Türk değil diyerek Osmanlı padişahlarını Türklükten ihraç edenler hangi soydan oluyorlar? Neyse bir görüşe göre Osmanlı padişahları Yıldırım Beyazıt'a kadar Türk hanımlarıyla evlenmişler, lakin Ankara savaşında Yıldırım'ın Türk eşi Timurleng'in eline düşmüş, işte bu olaydan sonra Osmanlıda padişahın Türk hatunlarla evlenip nikah kıydırması olayı yasaklanmış. Cariye olayında dinen bir mahzur yoktur kısacası.

caliph Abdulhamid dedi ki...

Dizilere itibar etmeyiniz lütfen. Bakın bizim gibiler ta dizi ilk başladığında şu tahmini yapmıştık. Bu dizi Türkiye'de yükselen Osmanlı trendine, ecdad sevgisine bir set çekmek için tasarlanmıştır. Hedef olarak Türk Osmanlı tarihinin en yüksek noktası olan Kanuni Sultan Süleyman seçilmiştir.Sizin büyük dediğiniz o adam yatakta avuçları terleyerek cariye bekleyen biriydi mesajıyla da hedeflerini belli etmişlerdi. Şimdi gidilen noktada Mustafa her türlü iyi huyuyla, meziyetleriyle seyirciye sevdiriliyor, Süleyman ise yavaş yavaş yaşlı ve gaddar bir kişiliğe büründürülüyor. Hürrem ise tam bir cadı olarak sunuluyor. Sonunda ne olacak, işte o kendilerini bizden görmeyenler amaçlarına ulaşacak. Tarih bilgisi google'dan ibaret olan ve diziyi gerçek sanan milyonlarca saf Kanuni'ye ve Osmanlıya beddua edecek, Osmanlıdan nefret edecek, plan da başarıya ulaşacak. Tamam insanlar oradan ekmek yiyor, emek veriliyor lakin ameller niyetlere göredir. Ya hükümet Avrupadaki gibi maddi destek sağlayıp yapımcıları maddi kaygıdan kurtararak istediği gibi bir dizi çektirsin ya da biran önce yayından kaldırılsın bu dizi.Sonu hiç iyi değil çünkü.

Adsız dedi ki...

sevgili kardeşlerim,olan olmuş ölen ölmüş giden gitmiş ama şunu unutmayınki!! osmanlı devleti'nin padişahları aklı selim,ilmi açık,hak,adalet,ilmi,dini,konularda yüksek rütbelerde zatlardır.lütfen biraz daha duyarlı olmanızı rica ediyorum.saygılarımla...

Adsız dedi ki...

Boşu boşuna evlat katili bir babayı savunmaya kalkışmayın, neymiş efendim milyonlarca müslümanın (bütün teba mülüman mıydı yani, komik olmayınız) geleceğini düşünmüş. Siz onu bizim külahımıza anlatınız. Madem daha çok tebaasını düşünüyordu tahtı oğluna bıraksa idi güzellikle. Mecbur mu ölene kadar tahtta kalmaya, şehzade Mustafa da en az onun kadar iyi yönetebilecek yetenekte idi. Ama gururu buna mani oldu, tahtı ve Hürrem i oğlundan fazla sevdi ve sonunda bu trajedinin mimarı oldu. Allah günahlarını affetsin demeyeceğim, affetmesin inşaallah, Mustafa nın hesabını sonsuza dek sorsun hem ondan hem Hürrem denen o iblisten. Bu arada Beyazıt gerçekten ihanet etti, Mustafa ise masumdu, tarih kitaplarına itibar etmeyip size mi edeceğiz?

Adsız dedi ki...

Soy lekelenmiştir. osmanlı çökmüştür. ürklerin başına ne geldiyse Kadın üzerine dayalı oyunlar yüzünden gelmiştir.

Adsız dedi ki...

Yahu biz nasıl bir milletiz ki, yüzyıllar önce geçmiş olan olaylar nedeniyle burada Kanuni' ye bela ve beddualar ediyoruz, katil diyoruz. Bu nasıl bir mantıkdır ? Peki bugün yaşananlara ne diyorsunuz ey Osmanlı ümmetinin bugüne gelmişleri ?

caliph Abdulhamid dedi ki...

Adsız şahıs, sen zavallı bir insansın. Elinde tutarlı hiç bir argüman, dayanak olmamasına rağmen Kanuni'yi zorla karalamaya uğraşıyorsun. Dahası hiç bir şey okumadığın için bilgisiz kalmışsın. Öyle ki bırak İlber Ortaylı, Halil İnalcık okumayı, şu yorumlarda benim yazdıklarımı bile düzgün şekilde okumaktan acizsin. Ben Osmanlının müslüman tebaasını tek bir ümmet, gayri müslim tebaasını da emanet olarak gördüğü için onların isyanlarla vs. mağdur edilmesinin İslamda caiz görülmediğini söyledim.Lakin anlamaktan aciz olduğun gibi külahımıza anlatın diye güzellemelerde bulundun. Madem İslami bakış açısı umrunda değil, söylediğimiz bir kulağından girip diğerinden çıkıyor o zaman Allah'ın adını ağzına alıp Kanuniyi karalamaya çalışarak çamurluk yapma.Adam tahtını bırakmak zorunda mı oğluna? Padişahın tahttan indirilmesi için dini ve idari anlamda ortada haklı bir gerekçe yokken ne diye tahtını bıraksın. Senin kafan güzel mi? Hem ne biliyorsun Mustafa'nın daha iyi yönetebileceğini? Geleceği görme gibi bir yeteneğin mi var da oturduğun yerde sen piyasada yokken olmuş olaylar üzerinden ahkam kesiyorsun? Mustafanın masumiyetine kaynağını vermediğin tarih kitaplarını kanıt gösteriyorsun madem öyle bak bakalım, Osmanlı tarihi konusunda yaşayan en büyük otorite kabul edilen Halil İnalcık ve onun öğrencisi İlber Ortaylı bu konuda ne diyor. Yabancı tarihçiler bile bu konu üzerinden Kanuniye laf söylemezken, senin gibi dindar kisvesi altındaki çamurların Kanuniye iftira atmaları çok komik. Lütfen ortamın ciddiyetine gölge düşürme ve vazgeç sadece.

Adsız dedi ki...

Garip Olan Döneme Dair Varsayımlar Herdaim Olmuştur Vede Olmaya devam Edecektir..Ama Silah Arkadaşı Yada Zamane tabiriyle Kankanıza Olan itimadınızmış Gibi isimler verip falan Kişinin Kitabında Yada Tecrübelerine DayanarakLa Biryere vARIlmaz ha Kanunniyle Reenkarnasyon Kurabiliyorsanız Yahut o Dönemden yetkili bir zatla İtimat Ederim ne o Öyle Padişah fermanı Gibi Yorumkere Yorumlar Sadece Abestle İştigal..

Adsız dedi ki...

Tarih öyle bir milleti yazacakki...Ne yazıkki bu millet kendi tarihine ve kendi dinine düşman bir millettir.O bütün dünyanın gıpta ettiği, gurur duyulacak,övünülecek tarihini öğrenmek yerine internet safsataları ile beddualar eden millet.Dininin muhteşem güzelliklerini öğrenip,yaşamak yerine ancak 3-5 dinsiz-donsuzun lafı ile çamur atan,karalayan cahil millet.Ne yazıkki bu millet 21.yy dünyasında varolma mücadelesi veren tüm dünya tarihinin en onurlu,en gönüllü,en vicdanlı,en merhametli,en akıllı,en namuslu milleti Yüce Türk milletidir.

Adsız dedi ki...

Herşey mehmetin ölümü , dedikodular ve iran şahına giden sahte mektuplarla başladı.

Adsız dedi ki...

mustafa yanlış yaptı

Adsız dedi ki...

Türkiye'nin %99 diyen arkadaşa soruyorum kendisinide bu yüzdenin içindemi görüyor acaba? :)) Ben böyle kendini bilmezlere sadece gülerim... Osmanlı büyük bir sultanlıktı. Büyük devletlerin sorunlarıda büyük olur. İhtimaller dahi hesaplanarak kararlar alınırki olması gerekende budur. O zamanın şartları neyi gerektirdiyse o yapıldı. Buradaki hiç kimse geçmişi yargılayacak ne kültüre ne de zekaya sahiptir. Bu da sizlere kapak olsun...

Erkan Alperen dedi ki...

Yorumların hepsini okudum. Caliph Abdulhamid verdiğin bilgiler için sana çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Evet ben bir Osmanlı torunuyum ve ecdadımla gurur duyuyorum. Ama insanlarımız o kadar cahil ki, reyting kaygısıyla yapılmakta olan hiçbir gerçekliği olmayan uydurma senaryolara inanıp Kanuni gibi mübarek bir insana bile beddua edebiliyorlar. Yazıklar olsun diyorum ve öbür dünyada beddua ettiğiniz o adam sizin yakanıza yapışacaktır emin olun.

Adsız dedi ki...

dizi amacına ulaşıyo bu dönem de osmanlı sesleri duyulmaya başlanın ca devre ye böyle bişey soktular osmanlı tarihini gerek tarih cilerden gerek se kitaplardan ögrendigim kadarıyla gurur duyuyorum şunu unutmayın halifeligi kanuni nin babası selim getirdi yani kanuni halifelik görevini de icra ediyordu şim di halifeli size anlatmayım biliyosunuz dur o görevi icra eden birisi sizin deedik lerinizi yaparmı ben ihtimal vermiyorum

Adsız dedi ki...

Hürrem in aklı olmasaydı mustafa tahta çıkardı hürrem kauninin aklını çelip kendi oğlunu tahta çıkardı helal olsun kadına iyi olmuş mustafa nın ölmesi

Adsız dedi ki...

Ortalığı karıştıracağına biraz tarih kitabı karıştır sen git de...

Adsız dedi ki...

çok yazık olmuş osmanlıya

Adsız dedi ki...

osmanlı imparatorluğu bir ailenin kend çıkarları doğrultusunda heba olmuştur yapıcak bir şey yok iyisi kötüsü bitti yaşasın türkiye cumhuriyeti

Adsız dedi ki...

Herkese merhaba.
Aslında taht kavgalarının olmasına engel en iyi çözüm; TEK EŞLİLİKTİR.
Cariye bile olsa, padişahın tek eşi olduğunda doğacak şehzadelerin hepsi tek bir ananın evladı olacağından dolayı; anne evlatları arasında rekabet gözetmeyecek; sevgi,saygı içerisinde büyüyeceklerdir. Aralarında tek bir rekabet olacaktır. O da yaş ve/veya liyakat.
Böylece evlat,kardeş katli olmayacak; en büyük/liyakatli şehzade padişah olacak; diğer şehzadeler ise, ağabeylerinin naibi olacaklardır.

Adsız dedi ki...

Sultan Beyazıt'ın oğulları neden taht kavgasına tutuştular o zaman? Dahası Selim ve Beyazıt da Hürrem Sultan'dan doğdular ama gene de taht kavgasına karıştılar. Kanuni zaten tek eşliydi. Ölüm, ayrılık gibi sebeplerden birden fazla hatunu oldu ama tek eşi vardı o da Hürrem Sultan'dı. Ayrıca zaten çok eşli padişahların hanımlarına da birden fazla çocuk sahibi olmak yasaklanmıştı. Tarih bilmeyen insanlar maalesef Mustafa'nın ölümüyle Osmanlı'nın çöküşe geçtiği, ve Osmanlı'yı kuran hanedanın kendi çıkarları doğrultusunda devleti yıktığı gibi tarih fakiri yorumlarda bulunmaktadırlar. Tuhaf yani bu hanedan kendi çıkarlarını devletin yıkılışında mı görüyor? Devleti kuran da yükselten de onlar sana ne o zaman yani.

Adsız dedi ki...

Arkadaş bukadar kişi düşünüyorum
devlet için halk için vs . vs. diyor
mustafa'nın tahta çıkması "bence" devlet için hayırlı olurdu.

Halkın ve Ordunun desteğini alan bir şehzade var ortada böyle bir şehzadeyi katletmek devlete halka osmanlıya zarar değilmiydi ?

Öldürülmesinin sebepleri tarışılır.

Fakat İnsanın Büyük Devlet adamlığı bırakmasınıda bilmesiyle
değer kazanmalı.

Sultan Süleymanın Kanuni eyvallahta muhteşemliği nerden geliyordu..

Tahtı ve gösterişi seviyordu
Sultan selim bir gün oğlu süleymana
Çok süslü olmasından dolayı Anana bir şey bırakmamışsın gibi bir uyarıda bulunmuştu bildiğim kadarıyla..

Yani Devlet için Öldürmek nekadar önemliyle Daha önemlisi devlet için yaşatmaktır bence

saygılar.

tarihsel dedi ki...

Tarih varsayımlarla yazılmaz. Halkın ve ordunun desteğini alması isyan etmeye hazırlandığı gerçeğini değiştirmiyor. Kanuni'nin kendi babası da bizzat askerin desteğini alarak dedesini devirmedi mi? Süleyman bir şehzade olarak o dönemde olayların tam ortasında yer aldığı için oğlunun da kendisini nasıl bir darbeyle devirmeye hazırlandığını gayet iyi biliyor. Bu adam çevresinin de etkisiyle isyan etmeye hazırlanıyor. Nitekim Halil İnalcık Hoca da aynı görüştedir. Arkada büyük devlet adamı bırakma olayına gelince, Kanuni adam yetiştirmesini de seçmesini de, kendi ekibini kurmasını da en iyi bilen padişahlardan biriydi. İbrahim Paşa'yı hasodabaşılık'tan Osmanlı tarihinde görülmemiş şekide direk sadrazamlığa yükselten ve yeteneklerinden faydalanan Kanuni'dir. Hızır Hayrettin Paşa'yı donanmanın paşına getiren, Mimar Sinan'ı yükselten, Sokullu'yu ve nice değerli paşaları yetiştiren ve devlet hizmetine kazandıran da Kanuni'den başkası değildir. Yetiştirdiği kadrolar oğlu Selim ve torunu Murat döneminde de Osmanlı devlet teşkilatında aktif rol oynamış pek çok başarı kazanılmasına ve devletin gelişmesine önayak olmuştur. Kanuni'ye o devirde rakipleri bile muhteşem diyor. Askeri ve siyasi başarıları, enerjik ve dirayetli oluşu, kültürel ve entellektüel kapasitesiyle Avrupa Saraylarında bile kendisinden hayranlıkla bahsediliyor ve muhteşem olarak adlandırılıyor. Bıraktığı eserlerin,hayır ve hasenetin yanında yaptığı kanunlarla da tarihe geçmiş,adı ABD senatosunda dünyanın en büyük kanun yapıcıları arasında anılmıştır. Avusturya elçisi Busbecq, bizzat görüştüğü Kanuni hakkındaki izlenimini şöyle aktarır:
"Artık yaşlanmakla birlikte bu muazzam imparatorluğun hükümdarlığına hâlâ yakışmaktadır. O aşırılığı sevmeyen, kendini birçok zevklerden mahrum etmesini bilen, irade sahibi bir kimsedir. Gençliğinde bile ağırbaşlılıkla hareket eder, şarap içmezdi. Dindardır, ibadetini hiç ihmal etmez. Bir emeli devletin hudutlarını genişletmek ise, diğeri dinini yükseltmek ve yaymaktır." Zigetvar seferine çıkmadan önce oğlu Selim'e iki bazubent ile bir "cevherî al sanduğu" bırakmış, bunları satıp parasıyla Cidde'ye su getirmesini vasiyet etmişti. Vasiyetindeki son sözleri şunlardı: "Hak Teala bu seferi mübarek edip gönül hoşluğuyla gelmek müyesser ede, Habib-i Ekrem hürmetine aleyhisselam."
İşte bu Kanuni'nin hüküm sürdüğü asır tarihe "Türk Asrı" olarak geçmiştir. Neresi mi muhteşem? Ona da siz karar verin.

Adsız dedi ki...

kanuni sadece mustafayı değil tüm ülkeyi batırdı ozaman... Eğer mustafa ömemiş olsaydı osmanlıyı yok edecek güç ne olurdu acaba...

Adsız dedi ki...

Kanuni Sultan Süleyman günahı ve sevabıyla artık bu dünyadan gitti,o zamanki devirde,devrin en güçlü devletini kurdu,tek realite benim için budur.Ha insan olarak hırsları elbette vardır,eğilimleri vs.Hürrem aklıyla padişahı etkilemiş,fakat zamanın evrilmemiş düzeni içinde evlatların tahta geçme hırsları,törpülenememiş.Şimdiki zamana bakalım,hala gerçek bir demokrasi var mı tüm dünyada?kaç asır geçti Kanuniden sonra, düzeldimi??bence daha kötüye gitmekte, örtülü bir kast sistemi tüm dünyada var maalesef,insanlar kendilerine aristokrat süsü veren insanlar tarafından köleleştirilmekte,üstelik bu bilim ve teknolojik dünyanın aydınlattığı süper beyinleri hizmetlerine alarak, Irak,Afganistan,Suriye,İran,Suudi Arabistan(şimdilik petrollerini sömürdükleri için elleşmiyorlar)Türkiye üzerinde sömürüye dayanan tek dünya devleti tek din ideolojisi masonlar tarafından tüm dünyada etkili olma çabası var.Paranın efendileri paralarıyla, entrikalarla, organ mafialığından uyuşturucu tacirliğine,silah tüccarlığından ilaç sanayisine kadar her yere elini atmış masum insanları sömürmekte.Aramızda onların temsilcileri aldıkları haraçlarla keselerini ve günlerini gelecek nesillerinin gücünü artırmakta. Emek karşılığı para kazanmanın değeri yok,entrika var dünyada.Bir gün insani değerlerin ön planda tutulacağı, bu dünyada yaşayan tüm canlıların,(insan,hayvan,bitki)dünyada yaşam haklarına saygı duyulacağı düzen gelmedikten sonra, ha kaç asır önceki ilkel zamanlar ha bu bilim ve teknolojiye aydınlanmaya rağmen sömürülmeye iğrençliğe entrikaya ses çıkarmıyoruz da, Kanuni yi mi eleştiriyoruz. O çağda adam o kadar biliyordu,dünya o kadar biliyordu, düzen oydu.Bu çağda insanların kanı emeği gözyaşıyla nemalanan kapitalist düzenin iğrenç insanlarına aristokrat asla diyemem.Gerçek aristokrasi ruh asaletidir ve emeğe kana gözyaşına,cana gereken değeri verir ırk ayrımı yapmadan o ruh asaleti.Bu kadar!

Adsız dedi ki...

Osmanlı Mustafanın ölümünden sonra çökmeye başladı diyen aptallar; Osmanlı Kanuni'nin ölümünden sonra 100 yıl daha fetihlere devam etti ve 8 milyon kare toprak aldı. 3.Mehmetten sonra uzun bir duraklama dönemi ve ardından çöküntü devri başlamıştır.. Biilinde konuşun.

Adsız dedi ki...

ulan adsız aptal.100 yıl fetih etti diyorsun neden bir beş yüz yıl daha etmedi. çünkü rüstemin rüşvetçiliği ve hürremin oyunlarıyla devlet kısa sürdü.mustafa nerde kanı görüp bayılan selim nerde tahta selim çıkarsa tabi osmanlının duraklama dönemi başlar.ve onun çocuklarıda sonunu hazırladı.bence mustafa olsaydı onun çocuklarıda devam etseydi şu an dünyayı dize getirmiştik hürremin cehenneme girdiği günü merakla bekliyorum o ve hırsız. rüşvetçi.fitneci deccal rüstemi

Tarihsel dedi ki...

Burada insanlara aptal diyorsun ama kendin analizden ve tarafsızlıktan bihabersin. Dünya tarihinde 350 yıllık genişleme evresinden sonra 500 yıl daha genişleyen bir devlet örneği yoktur, olması da mümkün değildir zaten. Rüstem Paşa ile rüşvetin Osmanlı bürokrasisinde yaygınlaştığı söylenir. Lakin senin gibi izlediği diziden etkilenip buraya gelenler varsayımlara dayanarak Mustafa tahta geçseydi uzay çağına geçerdik, yıkılma olmazdı diye zırvalamaya vardırıyorlar işi. Senin cehennemlik dediğin Hürrem Sultanın fakir fukara için kurdurduğu imarethaneler, aşevleri bugün bile hizmet veriyor. Tarihsel kişiliklere çamur atmadan önce izlediğiniz dizinin gerçek olmadığını bir idrak edin önce. Sonra gelip ahkam kesin burada.

Emre dedi ki...

Tarih veya sosyal kitaplarında niye bunlar yok ? çünkü insanlar geçmişinin hep iyi taraflarından bahsediyorlar. baksana şu Cihan Sultanı "KANUNI" nin yaptığına canından bir parçayı öldürmüş. Yanlış hatırlamıyorsam tahta geçmek içinde bütün kardeşlerini öldürtmüş ? İşte Asıl tarihimiz burada. Sağolun arkadaşlar bu yazıyı yazdığınız için.

Adsız dedi ki...

Hiç kimse %100 doğru yada %100 yanlış değildir.Kanuni'nin doğruları olduğu kadar yanlışları da vardır.Sümme haşa Kanuni peygamber mi ki her yaptığını doğru şeklinde savunuyorsunuz. Kanuni'nin zaafı hürrem'di.Hürrem'in oyunlarıyla ve hürrem e olan zaafıyla kanuni yenik düşmüştür.Kanuni'nin en büyük hatası şehzade mustafa'yı öldürtmesidir.Bu arada dizi falan izlemiyorum.Tam bir osmanlı hayranıyım.Lakin sizin gibi yanlışı da doğru demiyorum.Yanlış yanlıştır ,doğru da doğrudur.Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi osmanlı için,sonun başlangıcı olmuştur.

Adsız dedi ki...

Değerli arkadaşlarım :
Yazdığınız tüm yorumları sabırla okudum.Kanuni dönemini zamana göre düşünürsek zamanının MUHTEŞEM SÜLEYMAN' ıdır.Bu tüm dünya tarihçilerinin ortak , tartışılmaz düşüncesi ve yorumudur.Şehzade Mustafa'nın büyük hatası devlet teamüllerine harfien uymamasıdır.Babası çok sevdiği için defalarca affetmesine rağmen son ve affedilemez hatası İran Şahına yazdığı mektuplardır.Bunlar sahte mektuplar olmayıp gerçek olduğudur.Kanuni bu nedenle affetmemiş ve canından olmuştur. Erkekleri en fazla etkileyen canlı varlıklar KADINLAR olduğuna göre ve dünya durdukça bu kural değişmeyeceğine göre bir yanda Mustafanın annesi diğer yanda Hürrem sultanın varlığı yaşamı ve düşüncelerini etkilediği kesindir. Ancak Mustafanın yaptığı hata kabul edilemez olduğu için ve DEVLET YÖNETİMİ'ne tam tezatlık taşıdığı için bedelini canı ile ödemiştir. SAYGILARIMLA

tarihsever dedi ki...

Aynen öyle. Selim çok itaatkar bir evlattı. Mehmet ve Cihangir'in hastalıktan vefat etmeleri, Mustafa ve Beyazıt'ın ise asi olmaları sebebiyle sabırla ve itaatle beklediği tahta kavuştu. Bazı kesimler papağan gibi Kanuni'nin en büyük hatası Mustafa'yı öldürtmesidir diyorlar. Hatta devletin gerilemesi de bu şekilde başlamıştır diyorlar. Tarih böyle yazılmaz. Tarih böyle analiz edilmez. Tarihte varsayımlara yer yoktur. Mustafa'nın öldürülmesi sonun başlangıcıysa bu son tamı tamına 370 sene sürüyor. Dünya tarihinde bu kadar uzun yaşayan devlet sayısı bir elin parmaklarını geçmezken bazıları nasıl Osmanlının yüzlerce sene devamlı bir gerileme içinde olduğu söylüyorlar hayret. Osmanlı tarihi ise tam anlamıyla batı perspektifinden yazılıyor bizim ülkemizde. Yükseliş, duraklama, gerileme diye ayrılıyor devirler. Böyle birşey yoktur. Çağlara ayak uyduramayan bir devlet nasıl 600 yıldan fazla ayakta kalabilir? Osmanlı gerilememiştir. Devirlere göre değişim geçirmiştir. Osmanlı Kanuni döneminde de devlet-i Aliye idi. II. Abdülhamid döneminde de. Şartlar değişmekle beraber dikkatli tahlil yapanlar devletlerin insan ömründeki aşamalara sahip olmadığını göreceklerdir.

Adsız dedi ki...

65 - Nihayet kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.
66 - Musa ona: "Allah'ın sana öğrettiği ilim ve hikmetten bana da öğretmen için sana tabi olabilir miyim?" dedi.
67 - (Hızır) dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin.
68 - "İçyüzünü kavrayamadığın şeye nasıl sabredeceksin?"
69 - Musa: "İnşaallah beni sabırlı bulacaksın ve senin hiçbir işine karşı gelmeyeceğim" dedi.
70 - (Hızır) dedi ki: "O halde bana tabi olacaksın; ben sana sırrını anlatmadıkça, hiçbir şey hakkında bana soru sorma!"
71 - Bunun üzerine ikisi beraber yürüdüler. Nihayet gemiye bindikleri zaman, o kul (Hızır) gemiyi deldi. Musa, ona şöyle dedi: "Geminin içindekileri boğmak için mi deldin? Doğrusu çok kötü bir iş yaptın."
72 - (Hızır:) "Sen benimle asla sabredemezsin, demedim mi?" dedi.
73 - Musa dedi ki: "Unuttuğum şeyden dolayı beni suçlama ve bu işimden dolayı bana bir güçlük çıkarma."
74 - Yine gittiler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında Hızır hemen onu öldürdü. Musa: "Kısas olmadan masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu sen çok fena bir şey yaptın" dedi.
75 - Hızır dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin demedim mi sana?"
76 - (Musa) dedi ki: "Eğer bundan sonra sana bir şey sorarsam bana arkadaş olma! Hakikaten benim tarafımdan ileri sürülebilecek son mazerete ulaştın.
77 - Bunun üzerine yine yürüdüler. Nihayet bir köy halkına varıp onlardan yemek istediler. Ancak köy halkı onları misafir etmekten kaçındılar. Derken orada yıkılmak üzere olan bir duvar buldular. Hızır hemen onu doğrulttu. Musa: "İsteseydin elbet buna karşı bir ücret alırdın" dedi.
78 - Hızır dedi ki: "İşte bu, seninle benim aramızın ayrılmasıdır. Şimdi sana o sabredemediğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim."
79 - "Gemi, denizde çalışan bir kaç yoksula aitti. Onu kusurlu kılmak istedim, çünkü onların ilerisinde her sağlam gemiye zorla el koyan bir hükümdar vardı."
80 - "Oğlana gelince, onun ana-babası mümin kimselerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."
81 - "İstedik ki Rabbleri onun yerine kendilerine ondan temizlikçe daha hayırlı ve daha çok merhamet eden birini versin."
82 - "Duvar ise, o şehirde iki yetim oğlana ait idi. Duvarın altında onların bir hazinesi vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Onun için Rabbin istedi ki o iki çocuk erginlik çağlarına ersinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Ve ben bunların hiçbirini kendiliğimden yapmadım. İşte senin sabredemediğin şeylerin içyüzleri budur.buradaki öldürülen çocuktur ve öldüren hızır as dır.bir peygamber olan hz MUSA İSE BUNA İTİRAZ ETMEKTEDİR.

Emre'ye cevap dedi ki...

Geçmişini kötülemenin ve yaşanmış acıların papağan gibi tekrar edilerek tarihi şahsiyetlere çamur atmanın gençlere ne gibi bir faydası var söyler misin? Hiç mi okumadın yukarıdaki yorumları? Ayrıca Kanuni rakipsiz, tek evlat olarak tahta oturmuştur. Hala olaya bu kadar sığ bakıyorsan ya provokatörsün ya da iflah olmaz bir cahilsin. Baksana "işte asıl tarihimiz burada" diyerek niyetini de açıkça belli ediyorsun zaten.

Adsız dedi ki...

keşkee bndee osmanlıı dönemiğnde yaşasaydımm şu zamdandaa iğrenç çağda yaşadığımı için utanyorumm osmanlıı ecdada kurban

Adsız dedi ki...

Diziye göre yorum yaparsak, şu sonucu da çıkarmamız gerekir, Sultan Süleyman'ın haremden başka bir şey düşünmediğini çıkarız. Halbuki zaferler haremde mi kazanıldı? Osmanlı en iyi zamanını böyle yaparak mı geçirdi? Tabiiki de sürekli kahtta oturarak kazanılmadı. Ayrıca Osmanlı kadınları öyle mi giyiniyordu? Bi kendinize sorun sonra yorum yapın. Kim ne derse desin o zamandan kalma yazılı bir kanıt yoksa, neyin ne olduğu bilinmez. Efsanelere göre olursa da herkes birbirine benzemez biri padişahı sever diğeri ise nefret eder. Herkesin hissi kendinedir. Dua edelim de şimdi çökmeyelim...

YASİN ŞERİF ÇİM dedi ki...

KANUNİ Yİ SAVUNANLARA TEK BİR ŞEY SÖYLEYECEĞİM. MUSTAFA GELMİŞ 40 YAŞINA NEDEN TAHTI BIRAKMIYORSUN. YAVUZ GİBİ DARBE YAPACAKTI FALAN FİLAN BUNLAR PALAVRA. HEMDE ÖNÜNDE 2. MURAT VAKASI VARKEN O Kİ FATİH E 12 YAŞINDA TESLİM ETMEDİ Mİ TAHTI? BURDA BENİM GÖRDÜĞÜM DÜŞÜNDÜĞÜM HİSSTTİĞİM ŞEY KANUNİ NİN REKAOR KIRMAYA ÇALIŞTIĞIDIR MALUM EN UZUN TAHTTA KALAN O. SÜT KARDEŞİNİ BİLE KENDİNİ UYARDIĞI İÇİN SÜRMÜŞ EN İYİ ARKADAŞINI BOĞDURMUŞ YİĞENLERİNİN ÖLÜMÜNE GÖZ YUMMUŞ VE EN SONUNDA DA OĞLUNU ÖLDÜRTEREK HALKI VE DEVLETİ BİE BİLİNMEZE İSYANLARA VB LERE SÜRÜKLEMİŞ GİTİMŞTİR. DİKKAT EDELİM Kİ KANUNİDEN SONRA LİDER DİYEBİLECEĞİMİZ PADİŞAH BİR TANEDİR VE MAALESEF DAĞILMA DÖNEMİNDE İŞBAŞINA GELEN 2. ABDÜLHAMİT TİR.ATYRICA KANUNİ NİN BÜYÜK BİR LİDER OLDUĞUNA DA İNANMIYORUM ÇÜNKÜ YAVUZ SULTAN SELİM ÖYLE BİR HAZİNE DEVLET BIRAKMIŞ Kİ BEN ŞU HALİMLE ÇIKSAM TAHTA AYNI ŞEYLERİ BAŞARABİLİRDİM Kİ ZATEN BÜTÜN DEVLET ADAMLARI YAVUZ UN SEÇTİĞİ İNSANLARDI. AMA NE ZAMAN KANUNİ KENDİ SEÇİMLERİNİ YAPMAYA BAŞLAMIŞ NEREDEYSE HEPSİNDE SAÇMALAMIŞ.

Millet dedi ki...

Yaşı büyüdü diye tahtını mı bıraksın adam? Akla zarar yorumlarda bulunmayın. 2. Murat'ın oğlunu tahta geçirmesi, Hacı Bayram Veli'nin fetih müjdesinden kaynaklanmaktadır. Tarihle alakası olmayan diğer zırvalarına cevap vermeye gerek yok. Tarihle ilgili kitaplar oku azıcık. Bilgilenirsin belki biraz.

Adsız dedi ki...

kanunı bır dıktatör sadece kendını duşunen bencıl hareketler ederek başkasının benlıgın kurtulamamıştır.hep sendınle mücadele vermış kendınden pasıp kişilerının yaşamasını sağlamıştır
kendınden güçlü gördüğü ınsanları katletmiştir.

Burcu dedi ki...

Yorumlara baktim güleyim mi,cahillige aciyayim mi bilemedim.Süleyman döneminde toprak büyüklügü suan Türkiyenin sahip oldugundan 20 kat fazla,bir sürü dinden,dilden insanlar yasiyor.Böyle bir imparatorlugu yönetmeyi kafanizda bir hayal edin önce hemde teknolojinin olmadigi bir dünyada.Hürrem yönetmismis Osmanliyi batirmismis Osmanlinin cöküs dönemi ne zaman hic okudunuzmu acaba.46 yil en uzun hükümdarligi yapmis Süleymanin büyük devlet adaminin saf salak birsey olmasi mümkün mü?Dizileri izleyip gercek sananlar,hicmi kafaniz calismiyor hicmi düsünme kabiliyetiniz yok sizin.Yüzyillar öncesini günümüz dünyasi ile kiyaslayip elestirenler,bu gün Cumhuriyet döneminde padisahlik yapanlara oy verirken bu kadar kafa yoruyorlar mi acaba! Yazik

Adsız dedi ki...

Hahha Süleyman diktatör yazmis ya ölecegim,o zamanlar demokrasi olan bir yer varmis mi dünyada. Kafa bugün elestirilen yüzyillar öncesi,bundan 100 yil önce Amerikada zenciler otobüsde oturamiyordu beyazlara yer vermek zorundaydi biliyormusun acaba.Elestirdigin Süleyman dönemi bundan 500 yil öncesi.Dini emirlere gelince ne hikmetse kimse bugünün sartlariyla yorum yapamiyor.Beyinler kitleniyor.

Adsız dedi ki...

caliph Abdulhamid yaşını bilmediğimden kardeş diye hitap ediyorum.yazdıklarını okudum tamamen olmasada az olan tarih bilgim o devrin bize az dökümanla gelmesi nedeniyle akıl ve mantığımı kullanırsam senin dediklerine sonuna kadar katılıyorum evet koskoca cihan hükümdarı düşmanları tarafından bile muhteşem ünvanına sahip son derece akıllı ve zekice kanunlar cıkaran adaleti herşeyin üstünde tutan bir sultan oğlunu araştırmadan ve kesin deliller olmadan katletmez.lakin şuda bir gerçekki(bunu söylerken o muhteşem zata cihan padişahına hakaret etmek değil amacım) 52 yaşında taht için hala mücadele veren 72 yaşında at üstüne bağlanıp sefere giden bir padişah bu kadar akıllı ve adaletli olmasına rağmen hala tahtda kalmasıda bana akıllıca ve zekice gelmiyor .Ayrıca senden öğrenmek istediğim yeniçerilerle ilgili bir konu var mailimi bırakıyorum. y_cetincetintas@hotmail.com

Adsız dedi ki...

izlediğiniz dizi, tarih değil. O yüzden tarihsel açıdan felç geçirmiş beyinlerle yorum yapmayın. Bunların ki tencere tava misali gerçekten de. Her zaman aynı şeyleri tekrarlıyorlar. Her sevmedikleri adama diktatör diyorlar. Dinozor ezikliği böyle bir şey olsa gerek.

Adsız dedi ki...

Şehzade Mustafa nın katledilmesinden sonra, Birçok şair Kanuniyi hicvetmesine rağmen Kanuni bunlara bir yaptırım uygulamamıştır. mesela Nisai ismindeki bayan Şair '' Urus Cadusuna uydın/ Mustafaya Kıydun'' demiş, en ağır hicivleri ise Talıcalı Yahya yapmıştır. Kanuninin sür kardeşi Mehmet Sururi ise Kanuni ile bir daha görüşmemeyi seçmiş, yani bir nevi küsmüştür. Bu olay gerçekten tam bir şok oluşturmuş. Yapıp yapmadığını bilmiyorum ancak keşke Kanuni katl emrini vermeden önce oğlu olan, küçükken alıp kucağına sevdiği, öpüp kokladığı ilk oğlu Mustafa ile bizzat görüşse ve hakkındaki iddiaları bizzat sorgulasaydı. Yani bizzat mahkeme edilmemiş gözüküyor, aksine gıyabında mahkemesi yapılmış. Mustafa tüm ahali gözünde masum olarak görülmüş ve hatta masumiyetin sembolü olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de milletin vicdanında ve hatırasında birçok padişahtan daha fazla yer edinmiştir. Zamanının İtalyan elçisi Mustafa için ''O zamana kadar en iyi yetiştirilmiş şehzade'' ifadesini kullanmıştır. Kanuni aynı talihsizliğini Beyazıd ile de yaşamış ancak Mustafanın aksine Bayazıd gerçekten fiili olarak isyan etmiş ve kardeşi ile savaşmıştır. Ben ne olursa olsun şehzadelerden sonra o küçücük, günahsız, bihaber şehzadelerin de babasının akabinde, ileride intikam alır evhamı ile öldürülmesini izah edemiyor, bir mantığa da sığdıramıyorum. Bence bu olaylarda EVHAM unsuru çok fazla ön planda idi. İslami açıdan da bu durumlara cevaz vermek nasıl mümkün bilmiyorum. Düşününce de o kadar zaman geçmesine rağmen insanın vicdanı sızlıyor. Evet devlet yaşadı ancak yine yıkıldı. Efendim bunlar olmasaydı işgal edilirdik, Nereden biliyoruz bunu. Olmamış bir olayı böyle hükümlendirmek çok mantıksız. Düşünelim, küçücük şehzade belki 2 veya 3 yaşında, Babası katledilmiş ve haberi de yok, bilincinde de değil, cellat geliyor ve bu bebekleri boğuyor. Bilmiyorum, bu satırları yazarken dahi zorlanıyorum. Dede olarak buı katl emrini veren Padişahlar nasıl bir ruh haleti içindeydiler acaba, bence tarihi şartlerı da bilen bir psikolog bu konuya açıklık getirmeli. Bence bu katl işini kaldıran Sultan 1. Ahmet Osmanlı Tarihindeki zirvelerden biridir. Allah Ondan Razı Olsun. Bu katl olayı kalktıktan sonra Devlet hemen yıkılmadı, işgale uğramadı, aksine yine büyüdü ve 300 sene daha yaşadı.

Adsız dedi ki...

Osmanlı Kanuniden hemen sonra yıkılmadı, hatta 2. Viyana bozgunudan sonra 1. Mahmud Han döneminde aynı zaman diliminde Rusya, Avusturya ve İranı yendik ve kaybedilen toprakları da geri aldık. xaten osmanlının gerçekten gerileme süreci 1780 den sonra başlamıştır. Tarihe etkileri ve bıraktıkları miras ile askeri dehaları dikkate alınırsa en başarılı ilk on padişah şöyle diye düşünüyorum. 1. Fatih Sultan Mehmed 2. Sultan 2. Murad 3- Yavuz Sultan Selim 4- 1. Mahmud 5- 2. Bayezid 6- Kanuni Sultan Süleyman 7- 4. Murad 8- 1. Ahmed 9- Orhan Gazi 10- Yıldırım Bayezid

Yıldırım Bayezid Timur'a talihsiz bir şekilde yenilmesine rağmen en büyük komutanlardandır. kazandığı Niğbolu Muharebesinde tüm birleşik Avrupa ordusunu imha edercesine yenmiş, Batı 50 yıl Osmanlı karşısına çıkamamıştır. 2. bayezid ise fazla sefer yapmamış ancak Osmanlıyı teşkilatlandırma konusunda çok ileri isler yapmış, Yavuz'a doolu bir hazine ve mükemmel işleyen bir devlet mekanizması bırakmıştır.

Adsız dedi ki...

11.10 tarihli Adsız yorumcunun sıralamasına aynen katılıyorum, bence devamı da şu şekilde olabilir 11- Çelebi Mehmed 12- 2. Abdulhamid 13- 2. Mahmud 14- 1. Abdulhamid 15- Abdulaziz 16- 3. Selim 17- 3. Mehmed 18- Genç Osman 19- 2. Selim 20- 3. Murad Tabii Aslında Osman Bey'i belki ilk sıraya almak lazım ancak o kurucu olarak bence ayrı bir yere sahip. Tabii peygamber efendimizin müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmed kuşkusuz en büyük Osmanlı Padişahıdır.

Adsız dedi ki...

11.10 tarihli Adsız yorumcunun yorumuna katılıyorum. Bence de şehzade ve şehzade oğullarının katlinde zaman içinde evham unsuru çok fazla ön plana çıkmış. Başka türlü bir izah çok zorlama oluyor. Zaten tarihi de fazla zorlamamak lazım. Bir iş kötü ve uygunsuzsa onu söylemek lazım. Aksi takdirde tarihi tespitlerimiz slogandan öte olamaz. Osmanlının her daim illada haklı çıkarılması aslında Osmanlıya karşıda yapılacak bir haksızlık. Zira bir dönem sonra Osmanlıya karşı bakışı genel anlamda basitleştirecek bir ortam hazırlar. Unutmayalım İslam Dünyasının geri kalma sürecinde Osmanlının hakimiyeti vardı. Şimdi bu geri kalmada Osmanlının hiç hatası yok dersek mantığa karşı meydan okuruz. ciddiye de alınmayız zaten. Evet Dünya'da meydana gelen yeni ekonomik denge ve üretim ve ticaret tekniklerinin gerisinde kalması temel gerileme sebebi olarak gözükürken bu unsurlar kendiliğinden ortaya çıkmadı. Hata ve ihmalkarlığın çok büyük etkisi var. 1854'e kadar hiç borçlanmayan Osmanlı Hazinesi Kırım savaşını n finanse etmek için borçlandı bu borcu da diğerleri takip etti ve bu borçların önemli bir kısmı ile Dolmabahçe ve Yıldız sarayları yapıldı. Yani tam bir israf. Üstelik bu israflar batı alıp başını gittikten sonra yapılan israflar ki işin vehameti daha da artıyor. Osmanlıya ait birçok eseri ziyaret etmeme rağmen bu iki israf abidesi olan sarayı ben ziyaret etmedim. İçimden gelmiyor zira. Osmanlıya karşı iki yaklaşım var biri her halükarda Osmanlıyı haklı ve kusursuz çıkarma çabası diğeri ise tam tersi. Bence doğru yol bunu ortası. Doğru yapılanı övmek, yanlışa yanlış deyip ders almak. Tarih gerçekten tekerrür eden bir olgudur zira.

Adsız dedi ki...

Adsız 19.10 yorumcularına katılıyorum. Bence Osmanlının geri kalma nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz. 1- 17. asırdan sonra Batıda hızla değişen ve gelişen tarımsal üretim teknikleri ile sanayileşme hamlelerini kendine adapte edememesi, 2- . Devamlı tehdit edilmesi ve topraklarına karşı sürekli saldırılar nedeniyle kısa sürelerle farklı milletlerle savaş etme zorunluluğu nedeniyle sanayisini tamamen savaş yönünde organize etmesi, bu nedenle de ticari mal üretiminde geri kalması, 3. Osmanlının İnsancıl davranarak sömürgeleştirme girişiminde bulunmaması ve bu nedenle de çok ucuz kaynak, hammadde ve kıymetli madenler elde edememesi, ayrıca, köleleştirme yapmadığı için ucuz işgücü sağlayamaması. Yani aslında iftihar tablosu bir anlayış göstermesi, bu bize belki pahalıya mal oldu ancak tarih ileride bunun hakkını teslim edecektir. 4.Eğitim sisteminde ve genelde ARGE ye yeteri kadar önem verilmemesi nedeniyle zaman içinde savaş sanayisinde de geri kalınması sonucunda yenilgilerinde kaçınılmaz oluşu, 5. Geç başlanılan batılılaşma hareketinde de batıdan daha ziyade kültürel unsurların taklit edilerek alınması, teknik, üretim teknikleri ve organizasyonların örnek alınmaması, 6. Batıya karşı asıl askeri darbenin vurulabileceği 16-17. yüzyıllarda Balkanlarda önemli bir lojistik merkezi oluşturulamaması, bu nedenle seferlerin Ekim aylarında bitirilerek İstanbul’a dönülmek zorunda kalınışı. 7. Batı seferleri sırasında Doğu sınırında Acemlerin Osmanlıya karşı kışkırtıcı askeri hareketleri nedeniyle, Batı hareketinin devamlılık arzetmemesi. 8. Bazı askeri seferlerin akla ziyan şekilde hatalı yapılması ( İnebahtıda Donama komutanlığının karacı bir Paşa olan Müezzinzade Ali Paşa’ya verilmesi, 1. Viyana kuşatmasında büyük topların götürülmemesi, 2. Viyana kuşatmasında ise seferin asıl amacının Kuşatma olmaması nedeniyle kuşatma silahlarının alınmaması, savaş başladıktan sonra da ordunun ardının yeterli korunamaması. 9. Güçlenen batının Osmanlıya karşı bazı istisnai savaşlar hariç birlikte haçlı ruhuyla hareket etmesi ve din bağı ile Osmanlı Hıristiyan tebasını sürekli kışkırtması, 10. Batının insanlık dışı bir şekilde elde ettiği sömürgeleri arasında oluşturduğı deniz ticareti nedeniyle önemli gelir elde etmesi (Kesinlikle keşke biz de sömürgeleştirme denilen insanlık suçuna katılsaydık demiyorum, bilakis geri kalma pahasına bu insanlık suçuna iştirak etmeyen atalarımla gurur duyuyorum. İleride bu konular gündeme mutlaka gelecek ve Osmanlının hakkı teslim edilecektir.


Tüm bu unsurlar nedeniyle her devlet gibi Osmanlı Devleti de yıkıldı. Ancak tarihin en uzun süreli devletlerinde biri oldu. Öyle kuvvetli bir devletti ki mesela Osmanlı ana kara ordusu (Orduyu Hümayun) 1402 ile l683 arasında. arazi savaşlarında yenilmemiştir. Osmanlı yıkılırkende 1. Dünya savaşında Çanakkale’de, Bakü’de ve Irak’ta Ingiliz ve Müttefiklerini yenmiş, Balkan Savaşları utancını da silmiştir. Yani aslında son nefesini de ihtişamla vermiştir.


Adsız dedi ki...

ahhh ahh geşke kanuni devleti cok severti oğlunu öldüreceğine gentini öldürseytide her şeyi oğluna bıraksa çok daha namlı anılırtı koroşoğu

Adsız dedi ki...

Asmak lazim kesmek kazimi kesmek lazim

Adsız dedi ki...

Ya arkadawlar tum yorumlari okudum.ben turk tarihini yalniz internet uzerinden arawdira biliyorum, cunki azerbaycanda yawiyorum.wimdi bir ricam olacak, lutfen bir tarih kitabi soyleyin, gerceklere dayanacak belgeler olsun yalniz.cunki sultan suleymanin ve osmanlinin bu wekilde bir birine girmesine inanmak istemiyorum.ben azeri turku yok, aslinda sizin gibi bir turkum.babalarim, ecdatlarim asil turk olmuw, karadenizden gurcustana gecmiwler, o zamanlar kacak duwmuwler.tiflis o sirada bir azeri topragiydi .bizim dedelerimiz azerilerle yawamiwlar yillarca ta ki o werefsiz nadir wah bir azeri topragini gurcu kadin icin hediyye verene kadar.wimdi ise yuvalarimiz wimdiki gurcustanda, ara sira gidib geliyoruz, akrabalarimiz bile orda.ama bu gercek turkculuyumuze mane olamaz.meselen dedemin soylediyi sozler aynen sizin sozler gibi, hatda arasinda bir cok sizin eskimiw sozler var.o yuzden tarihe bu kadar hassazim.lutfen itibarli bilgiler nerden bula bilirim?

Adsız dedi ki...

yanlış bu yanlış tarihi bilmiyorsunuz sen çokmu biliyorsun ya adamın agzını açtırtmayın dizi muhteşem yüzyıl ama gerçek olayları bire bir yansıtmak için çekilmiş taht alıcak diye oglunu öldürttüyse haksız yere osmanlı diye bişi yok demektir seksenler dizisindeki susmuşun lafı geliyor aklıma süleyman bir sultan olmuş saltanatı boşu boşuna boşu boşuna şehzade mustafa geçmiş olsaydı inan ne 1 dünya ne 2 dünya savaşı olurdu halen osmanlıların elinde olurdu tüm ülkeler tek ülke tek devlet düşünün

Adsız dedi ki...

Sultan Süleyman oğlu şehzade Mustafa'yı öldürüyor bu yetmemiş gibide şehsade mustafanın oglu şehsade mehmetide bogduruyor.3 Murat tahta geçer geçmez bes kardeşinin ölüm emrini veriyor.3 Mehmet e tahta geçer geçmez 19 erkek kardeşinin ölüm emrini veriyor. Bu üç padişahta Osmanlın yüz karasıdır.

Adsız dedi ki...

sultan süleyman şehzade mustafa yı nedensiz boş yere öldürmüştür hürrem sultanın dolduruşuna gelmiş tir ve mahşer günü şehzade mustafa bunların yüzüne tükürsün bu arada biz osmanlı devleti olarak en kötü devletiz bu kanunlarda kardeş katliamı oglunu öldürme utanılacak bir devvletiz

Adsız dedi ki...

Osmanlıda Türklük Kavramı Yoktur.1850 lerden sonra duyulmaya başlamış bir akımdır Türklük.Sebebide Bir Irk değil Aile Devleti olmasıdır,Aynı İtalyan Mafya Örgütleri gibi Aile İsimleri ile anılırlar.Osmanlı Bir İmparatorluk değildir Dünyada Devletleşememiş gelmiş geçmiş en büyük aşiret sistemidir.Mustafanın Öldürülmesi Aynı günümüzdeki gibi Çok Değerli beyinlerin tuhaf tuhaf kazalar sonucu ölmesi ve öldürülmesi ile aynıdır.Öyle Ruhsuz bir yönetim sistemi vardıki osmanlıda Cahilce böyle kıyımlar defalarca olmuştur.Çok İlginç değilmi Türklerin Bir Ülkesi olan Şu An T.C yide Türkler yönetmiyor.Bakınız yönetim kadrosuna hep başka milliyet asıllı göçmen grubudur...

antifaşist dedi ki...

Bu kadar da saçmalanmaz ki. Yok mafyaymış, yok devletleşememiş aşiretmiş. Böyle saçmalık ve zırvalar da ancak kendisini herşeyi biliyor zanneden ve sevmediği şeylere akıl almaz ithamlarla saldıran alıklardan beklenir.

Adsız dedi ki...

geçmişte ne yaşandıgı 4 4 lük herkesin bilecegi bir şey değil ama gördüklerimiz kadarı ile konusursak eger muhtesem yüz yıldaki mustafa buysa benim gercek atam mustafadır surayı almıs bukadar fetetmis 7 cihana hükmetmis bunların hepsi hikaye dünya malı dünyada kalır hatta şarkısı bile var bu dünya kimseye kalmaz sultan süleymana bile kalmadı hiç bir kitap yazmaz diye bunca müslüman türk varken gavurları kendilerine karı yapan bir osmanlınında çökmeme gibi bir lüksü olamazmıs zaten benide birileri zorla cariye yapsa bende intikiam almak için herşeyi yapardım bukadar akıllı dediğiniz padisahlar fet ettikleri kara parcaları yüzündenmi akıllı oluyorlar komik olmayın birileride cıkmıs herseydden haberi vardır koskoca cihan padisahı diyor ulan denyolar günümüzde bile kadınların ne felaketlere yol actıklarına şahit oluyoruz ki ozamanlar saltanat varmıs boş boş konusup sacmalamayın

Adsız dedi ki...

Arkadaslar bazilariniz Sultan Suleymanin hakli oldugunu yazarken bazilarimiz onu kinak etmisiz.Hakli deyenlere soyluyorum o kadar insan oldurdu da ne oldu kime kaldi o servet altin kimse bilinmiyor bosu bosuna alinan canlar.Tama deyelim ki o zamanlar boyle gerekiyormus devleti aliyenin iyiliyi icin evlatlarini bele oldurmesi lazimis da o zaman neden Huremin yapdiklarina goz yumus onu neden oldurmemis en cok haksizlik eden hurem olmus ama her defasinda af edilmis.Sultan Suleyman evlatlari arasinda olan taht kavqalari oldugunu biliyordu da neden Mustafaya oyun oynandigini dusunememis anlamadim.Ne olursa olsun bir baba evlat canin nasil alir ben buna asla hak vermem.

Adsız dedi ki...

Dizide izlediklerinizi gerçek zannedip burada yorum yapmayın arkadaşım. Bunca öldürdüğü insan kim? Ne serveti, altını? Hürrem'in hangi yaptıkları? O süleyman efendi değil Sultan Süleyman Han, baba olarak değil mutlak hakim yönetici olarak isyana hazırlanan bir şehzadenin idamına fetva aldı.

Adsız dedi ki...

babası oğlunu öldürür yeniçerililer isyanlar yapan padişahları öldürür. 2 yaşındaki kardeşini devletin bekası için öldürür(fatih sultan mehmet) ilerde büyüyünce ona karşı çıkar diye. darbelerle ölümlerle başa gelirler sonra osmanlı adildi flan tc tü kaka atatürk tü kaka neden istiklal mahkemelerinde insanları astı ee o zaman devletin bekası için asmş denmiyor

antifaşist dedi ki...

Tüm yorumları okuyup da yazaydın iyiydi...

Adsız dedi ki...

burada tarih araştırması yapmayıp da vah vah oğluna kıymış, babasını tahttan indirmiş şeklinde yorum yapan kişiler, tarih öyle kolay bir olay değildir. Bir hareket devletler yıkar , yeni devletleri oluşturur. Ben Osmanlı padişahlarının yaptıkları hareketleri tartarak yaptıklarını ve öyle milletin lafına bakmadıklarını düşünüyorum. Osmanlı torunu olduğumu düşünür ve böyle bir millette dünyaya geldiğim için şükrederim. Saçma sapan, sadece milletin ilgisini çekmek için, yarım asırlık saltanat hayatının toplasan 2,3 yılını sarayda geçirmiş bir padişahın haremden dışarı adım atmayan dizisini çevirip de milletin aklını karıştırmaya çalışan bu tür dizileri yapanları Allah'a havale ediyorum. Dünyada yoktur ki kendi ecdadını bizim kadar kötüleyen bir millet daha olsun. Oğlunu veya babasını öldürmesi gerekiyorsa öldürecek, doğru veya yanlış. Eğer yufka yürekli padişahlar olsalardı bırakın 700 yılı, 50 yıl yaşayamazdı Osmanlı Devleti. Bazen vicdanı bir kenara bırakıp mantıklı olmanız gerekir ki tarih de böyledir. Aranızda hala o kadar cana kıyıldı kim diğer tarafa ne götürdü mantığı var, arkadaşlar bunlar düşünülseydi bugün ne Türkiye olurdu ne de Türk diye bir ırk, dünya bugün Türkiye'den korkuyorsa elinde bulundurduğu tarih ve Müslümanlık kimliği yüzündendir ve bunları bize bırakanlar da Eski Türk Devletleri ve Osmanlıdır. Geçmişinizi bu kadar inkar ederken, padişahları kötülerken yiyip içmeyin de biraz düşünün.Ama sizde haklısınız Cahillik başa bela...

Adsız dedi ki...

demekki tarihimiz gerçek adaleti sadece Ataturk zamaninda yasamis.Hurrem sultan olmasaydi Kanuni daha adil kararlar verirdi diye dusunuyorum ve Mustafa tahta ciksaydi babasindan da iyi bir padisah olurdu Osmanli çokmez di

Adsız dedi ki...

Ulan salak oğlu salak insan müsfetteleri acizler ne olduğu belli olmayan birinin yazdığı saçma sapan bir diziyi izleyerek kanuni Sultan Süleyman gibi birini yargılamak ,eleştirmek hakkını helal etmek sizemi kaldı beyin özürlü mahluklar hakkını helal etmiyormuş bok kafalı mahluk sen o küçük gördüğün insanların kanlarıyla aldığı topraklarda geziyon sen evdeki karını bile yönetemiyorken o beğenmedğin insanlar 700 yıl boyunca dünyayı yönetmişler herkes haddini bilmeli

Ne mutlu Türküm diyene! dedi ki...

İşte bu yüzdendir ki YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ! Burda yazılan yorumları okuyunca nasıl bir fanatizmle karşı karşıya olduğumuzu gördüm.Herşeyden önemlisi çoğunuz insan olduğunuzu unutmuşsunuz hangi mertebede ve çağda olursa olsun bir insanı katletmeyi meşru göstermeye çalışıp,sözde vicdanınızı rahatlatmaya çalışmışsınız.İyi ki bir Kanuni olmamışsınız zannediyorum anneniz sözde mektup yazsa düşmanıza onu bile kesermişsiniz. Bunu hiçbir sebep, hiçbir açıklama ile savunamazsınız eğer gerçek bir insan ve Müslümansanız..Osmanlı tarihine bakacak olursak eğer dünya haritasında ilerleyişini ve yaşam süresini düşündüğümüzde elbette ki bizim için bir gurur kaynağıdır.Bundan tabiki de utanılmaz, mutluluk duyulur.Sadece bu süreci iyi analiz etmek için padişahları İlah gibi görmekten vazgeçmek zorundasınız.İnsanların tarihi googledan öğrendiğini savunanlar acaba anasayfalarından googleı çıkarmışlar mı,ya da onlar binlerce cilt ansikolpedi mi devirmiş? Okuduklarını yazan da bir insansa eğer kendilerine ilahi bir vahiy indirilmediyse onlar da birtakım öznel yorumlara sahip değil midir?İnsanlara çamur atmaktan vazgeçin! Kendinizi bir tarih profesörü gibi görmekten de! Bu ülkede bu işi iyi yapan insanlar gerçekten var! Bilirkişi kıvamına gelmenize gerek yok. Yahudi devleti olarak gördüğünüz ABD' nin Kanuni jestinde yanında olmanız da pek bi manidar olmuş :) Kanuni babası Yavuz Sultan Selim'den aldığı güçlü sermayenin meyvesini yemiş,tabi ki iyi yetiştirilmiş bir devlet adamı ve bir İNSAN..Cinsel güdüleri, hırsları, öfkeleri ve korkuları var. Çok uzunca bir süredir diziyi izlemiyorum, kitapları da internet kaynaklarını da okudum. Bu gerçeği yok saymayı bırakın bence.İnanmak istediğiniz gibi MUHTEŞEM değil.Hadi Mustafa mektup yazdı peki Mustafa'nın oğlu? Onun suçunu açıklayın :) hadi buna da savunma yaratın :) Yapmayın lütfen, bir cinayeti savunacak kadar basit olmayın.Şunu da unutmayın TARİHİ AVCILAR YAZDIĞI MÜDDETÇE ASLANLAR HİÇBİR ZAMAN KAZANAMAZ.Keşke Kanuni vicdanını hırslarına yenik düşürmeseydi işte o zaman bizim için MUHTEŞEMDİ..Keşke Hürrem'e verdiği değerin zerresini kendi evladına verebilseydi..Ve keşke Osmanlı yönetimde Türklere ağırlık verebilseydi, keşke halkını kendi kulu gibi görmeseydi.Bence Mustafa'yı bunca farklı kılan halkın duyduğu bu özlemdi.Yaşandı ve bitti. Artık çok şükür ki bir kese altına insanların kellesi alınmıyor :) Bu yüzden Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına,aziz şehitlerimize sonsuz şükran duyuyoruz! Onlar o çok fanatikliğini yaptığınız Osmanlı gibi Avrupa'ya sığınmayıp bizi bugünlere getirmenin temelini canlarını vererek attılar.Ruhları şad olsun!!

Adsız dedi ki...

Gencecik hocalar, imamlar, din alimleri darağacında sallandırılırken de böyle diyor muydunuz acaba? "Önemli olan insan olmak" demeden hemen önce "ne mutlu Türk'üm diyene" demek de ayrı bir çelişki tabi.Neyse ki Orta ve Doğu Avrupa'yı haçlılara mezar edip avrupalıların yüzyıllarca geceleri uykusunu kaçıran Osmanlı gibi Avrupa'ya sığınma gafletinde bulunmayıp tüm devrimlerini, kılık-kıyafet, ölçü, takvim ve kanunlarını Avrupa'dan alan bir atamız var. Ruhu şad olsun.

Adsız dedi ki...

Haklısın adsız kardeşim bilip bilmeden koca hükümdar hakkinda boyle yok hakkimi helal etmiyorum gibi salakca konuşmamak gerekir

Adsız dedi ki...

niye salakçaymış gayet güzel bir şekilde söylemiş azına sağlık hangi çağda yaşıyoruz da bilip bilmeden diyebiliyorsunuz her şey ortada ve biliniyor bir şeyler yapmış cihan imparatoru ama tek bir yanlışı koça imparatorluğun çöküşüne neden olmuş bu saat ten sonra böyle birinin cihan imparatorluğu kalmaz zamanında tahtı osmanlı yı daha ilerilere götürecek şehzade mustafa ya bırakması gerekirken taht güç sevdası yüzünden ve yaşlılığının verdiği acizlikle çevresindekilerin entrikalarını görmeyip oğlunu katletti yerine kim geldi korkak bir sultan cevresindeki veziri paşa ları sağlam olmasaydı taht tan kıcını kaldırmayan bu sultan döneminde zaten osmanlı bitecekti bir lider sadece hükmettiği dönemdeki başarıları ile büyük olamaz geleceği de görmesi lazım kanuni de bu ön görü yokmuş o yüzden kimse kanuni yi bu hatasını görmezden gelemez o yüzden kanuni hem osmanlıyı güçlü kılan hemde bitiren biridir o yüzden benim gözümde bir değeri yok ve bence bu millete en büyük ihaneti yapmış biridir

Adsız dedi ki...

Uçkulla yoönetilen osmanli bide islami temsil etmişler cani şerefsizler

Adsız dedi ki...

Bence arkadaslarimin sozleri dogru hepinize katiliyorum yalniz biseyi anlamiyorum kanuni sultan suleymanda sehzade mustafada muslumandi bunda hem fikiriz bi insan muslumanim diyip allahin yeryuzundeki golgesiyim diyip bir muslumani oldururse vay halune cunku hadis belli kim bir muslumani ve sucsuz bir muslumani kasten oldururse allahin laneti uzerlerindedir ve onlari sonsuz cehennem azabi beklemektedir

Adsız dedi ki...

Dizi vs hepsi bir yana bir evalt sahibi olarak bırak mali Mülkü canım evladıma feda olsun. Nokta.

Adsız dedi ki...

Bir baba evladi icin canini verir sehzade mustafa istese coktan isyan ederdi osmanli iyiki coktu yasasin cumhuriyet yok isyan etmismis yok devletin bekasiymis bahane cok ama tek gercek var oda osmanlinin temeli bozukmus gorunen koy kilavuz istemez hele kanuni gozume gozukmesin insallah cehennemde yanmistir.

Adsız dedi ki...

cehennem ateşlerinde yansın yattığı mezarı ona dar gelsin evlat katili süleyman

Adsız dedi ki...

siz Kanuni'yi muhteşem yüzyıldan mı ibaret sanıyosunuz..

Adsız dedi ki...

KANUNİ RUS KARILARIN ETKİSİNDE KALMIŞ ZAVALLI BİR ADAM AKLI FİKRİ RUS KARISINDA BU ADAMIN BEN MÜSLÜMAN OLDUGUNADA İNANMIYORUM PEH NERDE BU ZINDIGIN MEZARI BİLEN VARMI

Adsız dedi ki...

karı manyagı padişah kanuni sultan sülüman aklı fikri rus karısında osmanlı da kara leke rus karılarıyla işleri güçleri halvet mustafayı kıskandıgı için sudan bahaneyle öldürttü TEK GERÇEK BU ADAMIN MEZARI BİLE KAYIP

Adsız dedi ki...

Kendi milleti icin diyorsunda mustafa basta olaydi dunyanin sahibi biz olurduk

Adsız dedi ki...

Ayrica allahın verdigi cani allahtan başka kimse alamaz bunu sultan süleyman da biliyordur eminim

Adsız dedi ki...

BOŞUNA MUHTEŞEM SÜLEYMAN DENMEDİ KENDİSİ İLERİYİ GÖREN BİR İNSANDI MUSTAFA OLMESEYDİ NELER OLABİLCEĞİNİ ONDAN DAHAİYİ KİMSE BİLEMEZ BIRAKIN BU İNTERNET TARİH ARAŞTIRMASINI O YILLARDA NASIL BİR YAŞAM DÜZEN VARSA ONA GÖRE DÜŞÜNMENİZİ TAVSİYE EDERİM YIL 21 YÜZYIL KARIŞTIRMAYIN O DÖNEMİN KOŞULLARINI.

Adsız dedi ki...

Dün akşam şehzade mustafa'yı o durumda görünce size yemin ederim içim geçti gözlerim doldu ben nefesiz kaldım ya ne biçim kendi kendine koskoca cihan padişahı diyen süleyman denecek insanmı desem canimi desem araştırmadan soruşturmadan bu karara varıyor aynı annadan olmayan kardeşleri bile şehzade mustafayı savunurken ona haksızlık yaptığını düşünürken sen sultan süleyman sözde adaletli ve adil olucan ne biçim bir padişahsın be bi kadın uğruna bi avrad bi mal uğruna pargalı ibrahimide yoketmedinmi ey zalim ey gaddar ey zındık keşke hiç dünyaya gelmeseydinde bizlerde senin gibi bir caniyi dumasaydık... avrad düşkünü zalim kul...Şehzade Mustafaya kurban olasın senden daha adil daha merhametli diye dayanamadınmı allah senin hakkından geldi ve sonunda hakketiğin gibi geberdin...

tatar dedi ki...

ŞEHZADE MUSTAFA ÖLMESEYDİ,OSMANLI DEVLETİ ÇÖKÜŞE GEÇMEZDİ, ÇOK BÜYÜK BİR HATA...

Adsız dedi ki...

şehzade mustafanın 7 yaşındaki oğlunun suçu nedir? hangi kanuna sığdırılarak öldürülmüştür? bu bile şehzade mustafanın katledilmesinin kanunsuz oldugunu göstermesi için yeterli bir delildir.. tek suçu hurremin oglu olmamasıdır.. beyazıt hurremin ogludur ama isyan etmiştir ve bu sebeple öldürülmüştür ancak şehzade mustafa isyan etmemiştir, hem böyle bir şey olsa, çadıra çağırıldıgı zaman gidermiyid? silahları istendiginde teslim edermiydi? bunlar rus asıllı hurremin oyunlarıdır.. herşey o kadar açık ki..

Adsız dedi ki...

KANUNİ HİC OGLUNU ÖLDURDUGUNU BİLMİYORDUM TARİHTE AMA OLMUS YAZIKLAR OLSUN KANUNİYE OGLUNU ÖLDÜRMUS ALLAHTAN YUCE ATATURK GELMİS VE ONUN SAYASİNDE SUANDA TOPRAKLARIMIZDAA YASIYORUZ

Adsız dedi ki...

Bütün yorumları okudum baştan sona; bende dahil olmak üzere hiçbirimiz dört dörtlük tarihimizi bilmiyoruz.Bu yüzden ben bu konuyla ilgili yorum yapamayacağım.Yorum yapmam için yeteri kadar bilgi sahibi olmalıyım.Ama gercek olan tek şey 1500'lü yılların şartları ile 2000'li yılların yaşam şartları kesinlikle aynı değildir.Heleki koca bir devlete lider iseniz...

Adsız dedi ki...

Ulan ne zevzek adamlar var ya. Yaptıkları yorumlara bak. Bu kadar sığ, bu kadar çapsız yorumlara yuh denir ancak. Yarı cahiller...

Adsız dedi ki...

hürrem canavardanda beter mihrimahta kanuni saf cihangiri selimle ava gönderip mustafayı öldürttürdü sonra üzüldü hürremin yalanları ortaya çıktı ama hürreme kandı oysa şehzade mustafanın suçu yok

Adsız dedi ki...

Her iki arkadaşada şunu söylüyorum.Dizide yazanları es geçtik diyelim tarih zaten dizidekinden farklı şey anlatmıyor.Mustafayı mustafanın çocuklarını pargalı ibrahimi öldürdüğü öldürtmekle öldürmek aynı şeydir.Yok bu yazılanlarda yalan derseniz ozaman dünyadaki bütün kitaplar yalan dememiz gerekir ki sizin ornek olarak verdıgınız kaynaklarda dahil.Bu tarz şeylerde kı sözler fetvadır. Hak teala yaradılanın yaradandan başkasının alalamayacağını resul i ekrem sav ise ve kuran

savaş gibi unsurlar dışında katlin ki buna zinada dahil sure i bakarada mvcutur haramdır.siz hıc bır sekılde kanunının aptıgını haklı gosteremezsınız bunu yaparsanız her ınsan oğlunu kızını öldürür ona sorarsanız oda kendınce bır sebep sunar kı haramı meşrulaştırırsınız yapılan buyuk gunahtırçSiz bence korumak vs ıle yanlış cümle ıle hükme gırmemeye gayret edın her yanlışa doğru kılıf her ınsanın o yanlısı yapmasına ve kendınce kılıf uydurmasına vsıledır saygılar.

Adsız dedi ki...

Devlet bekası için kardeş katli vaciptir'' kanunla sabit bir kural..Hangi padişah devrinde kanunla korunuyor bu? Fatih Sultan Mehmed Han..Yani Muhammed Aleyhisselam ın sözleriyle onurlandırdığı bir zat.Kanuni yi suçlamak yerine atamız,ceddimiz diye övündüğümüz ve dahi Peygamberin iltifatına mazhar olmuş bir padişah ı suçlayın o zaman..Kurallar açıktır,Süleyman da sadece gereği neyse onu uygulamıştır..Kaldı ki bir arkadaş Mustafa nın yazısını tanımayacak değildir diye yazmış Süleyman için.Çok doğru bir tespit..Edebiyatı inceliklerine kadar bilen bir adam bırakın da 39 yaşındaki oğlunun yazısını tanısın..Rüstem onun veziri azamı..sürekli yazışmalar yapan bir adam..Rüstem in de yazısını tanır,hem Mihrimah sultan a nasıl iftira atılabilir bu şekilde?yok efendim mührünü çalmış vs..Bu kadar kolay mı bunlar? Kim ne görmek anlamak isterse o şekilde görüyor,anlıyor..Fazla söze hacet yok aslında..

Adsız dedi ki...

Aynen öyle kardeşim, ağzına sağlık. Osmanlıyı taht kavgalarından dolayı kısa sürede yıkılan diğer büyük Türk devletlerinden ayıran ve 600 yıl devamına olanak sağlayan özellik, merkezi otoriteyi sıkı tutup, padişahların iktidarı kimseyle paylaşmaması olmuştur. Ayrıca Mustafa öldürülmeseydi devlet yıkılmazdı diyenler, Kanuni ölüp da Mustafa tahta geçtiğinde zaten 52 yaşında olacaktı. İhtiyarladıktan sonra ne yapacaktı Allah aşkına? Mantık lütfen.

Adsız dedi ki...

şimdi devletin bekası için o zamanın şartları gereği için şehzade mustafanın boğdurulması gerekli görülebilir.unutmayınız ki şehzade mustafanın küçücük oğluda öldürülmüştür.taht için bir insanın canına kıymak islama göre çok büyük bir günahtır.hele bu insan masum bir çocuksa.o yüzden imparatorluk düzeni islama aykırıdır.

Adsız dedi ki...

ya en üstde yapılan yorumları okudum da kendi kendime üzüldüm nedenide şudur insan geçmişini görmemiş öğrenmemişse geleceğini de göremez. siz yorum yazan kardeşlerim Osmanlı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz sultan Süleyman oğlunu öldürtürken neden araştırmadı mektupları die soruyorum bu yorumları buraya atarken araştırın gerçek kaynağından bilgilenin yorumunuzu ona göre atarsınız eğer düzmece kaynaklardan alıntıları kendi kafanız da kurduğunuz yorumları tasfip edilmeyecek bir zavallı durumuna düşersiniz. bir taneside yazmışki hakkımı helal etmeyeceğim senin onda hakkın mı varki be cahil onun sende hakkı var yarın mahşerde sorguya çekildiğin zaman nasıl cevap vereceksin düşündün mü

Adsız dedi ki...

salak sultan Süleyman kendi canından kanından oğlunu baltalarla vurarak boğazını iple boğdurarak öldürtmüştür kendi oğlu o uygunsuzluğu yapsa bile oğlu mustafayı öldürmeye hakkı yoktur geleceğimizle oynadı gerizekalı sultan Süleyman.ARKADAŞLAR SİZDEN İSTEĞİM ŞU NOLURSUNUZ KİMSENİN HAYATINI İYİCE ÖĞRENMEDEN YORUM YAPMAYIN.Hürrem yüzünden geleceğimizle oynandı ve gerizekalı yandaşçıları yüzünden RUS SALAK KADIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

Adsız dedi ki...

sultan Süleyman kendi kanından canından oğlunu öldürtmüştür aynı zamanda geleceğimizle oynamıştır.sultan Süleyman bir rus karının tuzağınada düşmüştür.gerizakalı yandaşçılarıyla geleceğimizle oynanmıştır . bu tuzağı hazırlayan ve yardım eden herkezin ALLAH BELASINI VERSİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

Adsız dedi ki...

arkadaşlar belki hepiniz bu yorumları MUHTEŞEM YÜZYILA bakarak yaptınız yorumları.bende size şunu söyleyeyim yani MUHTEŞEM YÜZYILIN devamını ŞEHZADE CİHANGİR ÖLECEK abisinin ölümüne dayanamayıp ŞEHZADE SELİM TAHTA GEÇECEK ŞEHZADE BEYAZIT KAÇACAK İTALYAYA GİDECEK.PADİŞAH OĞLUNU getirttirecek sultan Süleyman savaşta ölecek .ben yukarıda okuduklarımı yazdım buraya .benim yorumum şudur baya bir gerizekalı yüzünden hayatlarımızla oynanmıştır .AH BE BÖYLE BİR HAYAT VARMI SUÇSUZ ÖLMÜŞ GELECEĞİMMİZİN PADİŞAHI ŞEHZADE MUSTAFA TAHTA GEÇSEYDİ DÜNYANIN GELECEĞİ DAHA PARLAK OLACAKTIR VE YUKARIDAKİ SONU KADIN OLARAK BİTEN YERE AYNEN KATILIYORUM .ARKADAŞLAR YAPTIĞIM YORUM İÇİN SİZLERDEN YORUM BEKLİYORUM NASIL HİTAP EDECEĞİNİZİ SÖYLEYEYİM ECE DİYE BAŞLARSANIZ SEVİNİRİM İYİ GÜNLER BANA KATILMAYAN BİRİSİ OLURSA BANA CEVAP YAZMALARINI İSTERİM NE YORUM YAPACAĞINIZ SİZE KALMIŞ BİRŞEY LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN OKUYUN YORUMUMUUUUUUUUUUUUU VE YORUMLARINIZIDA BEKLERİMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Adsız dedi ki...

Sultan Suleyman oglu Mustafayi ken dine en guclu rakip oldugunu icin oldurtmustur. Oda biliyordu halkin Mustafayi diger sehzadelerden daha fazla sevdigini. Bir Anne evlatlarini bir birinden ayirmaz AMA bir baba ayirir. Ben ne olursa olsun Mustafa suclu olsa bile Ben inanmiyorum,Suleymanin oglu I oldurmesini kiniyorum. Devlet icin olsa bile. Allah Kimseyi cocuklariyla sinamasin.

Adsız dedi ki...

bütün yorumları okudum ve YAŞASIN TÜRK CUMHURİYETİ

Adsız dedi ki...

YAŞASIN TÜRK CUMHURİYETİ

Adsız dedi ki...

Bütün yorumları okuyup yaşasın Türkiye cumhuriyeti yazmaya karar veriyor. Allah akil fikir versin.

Raşit E. dedi ki...

En çok Bursa'da bir vatandaşın Kanuni hakkında adliyede dava açmasına çok güldüm...

SONUÇLAR:
1- Kanuni S. Süleyman büyük bir devlet adamıymış,
2- Çocuğunu ve hatta torununu öldürterek Allah katında (bence tabiki, takdir Allahımızın) katil olmuştur.
3- Mustafa tahta geçseydi ne olacağını kimse bilemez.. yorumlar gereksiz.
4- Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyor olmaktan gururlu ve mutluyum.Atamızın da hakkını verelim yani..

Adsız dedi ki...

caliph Abdulhamid sen o dönemlerde yaşamışsın belliki her şeyi bildiğine göre. Hatalar insanlar içindir hatasız olan sadece ve sadece peygamberlerdir şeyhulislam da padişahta hata yapmış olamazmı,tamam oğlu bagy suçu işledi torunu ne suç işledi ileride suç işler düşüncesi çok yanlış çocuk büyüyüp aynı suçu işlerse o zaman vereydi cezasını Peygamber efendimiz s.a.v. müslüman olmayan düşmanlarına bile bu cezayı vermemiş.şunu diyebilmeliyiz hata yapmış olabilir hatasının cezasını allah soracaktır biz e yargılamak düşmez yanlış yönlendirilmiş olamazmı ne den kabullenemiyoruz

Adsız dedi ki...

Hiçbir şey sebepsiz değildir, Zalimde, Alşmde bu dünya'da yaptıklarının karşılığını alacaktır ahirette...
Bu sebeple, cahillik yapıp niye olmuş nasıl olmuş demek yerine Allah bundan sonrasi için hayırlısını versin demek en güzeli!
Her ne olmuşsa olmuş, unutmamalıyız ki bizler geçmişte iyi veya kötü tercih yapan, bir çok şeyle itham ettiğiniz merhumların soyundan geliyoruz hatırlatırım!

Adsız dedi ki...

Kanuni sultan Süleyman in zihniyeti bu gun de devam etmekdedir sizlere soruyorum kim suphe edebilir ki sehzade mustafanin adaletinden masumiyetinden..

Adsız dedi ki...

Hürrem Sultan'ın bir yılan gibi Osmanlı Devleti'ne sızdığı bir gerçek. yavaş yavaş ağır ağır osmanlıyı çöküşe götüren kararlar almasını sağlayan bir iblis. kötülük her çağda olduğu gibi o dönemde de osmanlının en güçlü olduğu zamanda da boş bırakacak değildi. bunu o zaman yaşayan kötüler planladı ve kanuniye uygulattı. eğer mustafa öldürülmeyip tahta çıksaydı şimdi batı böyle elini kolunu sallaya sallaya islam ülkelerini sömüremeyecekti. işte gerçek bu. iblis her dönemde gücün karşısında olmuştur. çünkü kendi gücünden başka bir gücü tanımaz. aptal olmayalım bir babanın oğlunu öldürtmesi suçtur. hangi çağda olursa olsun suçtur. kanuni bu suçu acımasızca işlemiştir ve mahşer günü bunun hesabı sorulacaktır..

Adsız dedi ki...

Osmanliyi dizilerden ögrenirseniz isiniz zor