26 Eylül 2016 Pazartesi

Eğitimin İçeriği Her Şeyi Değiştirir

Eğitimin İçeriği Her Şeyi Değiştirir

FETÖ’cüler gibi AKP’nin de gizli bir ajandası var. Devleti tüm kurumlarıyla ele geçirip özlemini duydukları düzeni kurmak. Bunun en önemli ayağı eğitim. Eğitimin içini boşaltarak karanlık emellerine ulaşmayı hedefliyorlar. Çünkü eğitimin içeriği eğitimden de önemlidir. Uzun vadeli emellerini eğitimle gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Gün geçmiyor ki AKP’nin eğitim üzerine yeni bir oyunu ortaya çıkmasın. Şimdi de Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinin girebildiği ve en başarılı öğretmenlerinin sınavla seçilerek görev yaptığı “proje okullarına” el attı. Nedir bu proje okulları? Ne yapmaya çalışıyorlar? Başarılı ve kurumsal geçmişi olan okulları çökertip piyasacı ve gizli emellerine yeni bir çatışma alanı mı oluşturuluyor? Ankara’da Atatürk’ün adını taşıyan ve 1886’da kurulan Ankara Atatürk Lisesi’ni de proje okulu kapsamına aldılar. Okulda öğretmen kıyımı yapılıyor. Öğrenciler tedirgin ve motivasyonları gittikçe düşürülüyor.

Proje okulları öğretmenlerinin sınavla kazandıkları hakları, çıkartılan bir genelge ile ellerinden alındı. Öğretmenlerden 8 yılını dolduranlar başka okullara sürgün ediliyor. Dört yılını dolduran öğretmenlerin okulda kalıp kalmayacağı ise idarenin keyfiyetine bırakılıyor.  Onların yerine Milli Eğitim Bakanı tarafından sınavsız yandaş öğretmenler atanıyor. Bu nasıl bir proje? Neyin, kimin projesi? Eğitimde yeni bir yapı mı oluşturuluyor?

Fakat biliyoruz ki AKP iktidarı çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin kalesi olan proje okullarındaki öğretmenleri dağıtarak kendi kadrolarını kuruyor. Özgür düşünen, sorgulayan bireyler yerine, kindar ve dindar nesiller yetiştirmek istiyor. Herkes uyanmalıdır.

Bütün okullar imam hatipleştirilmeye çalışılıyor.  15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılan okullar da İmam Hatibe dönüştürülüyor. Seçmeli dersler arasına giren Arapça, bazı okullarda zorunlu ders olarak okutuluyor.  Son olarak Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bulunan Sosyal Bilimler Lisesi, İmam Hatip Kız Lisesine dönüştürüldü. Okullarının İmam Hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan öğrenciler eylem yaparak okullarını terk etmedi.  Okuldaki gerginlik İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerini karşı karşıya getirdi. Liseli çocuklarımız siyasetin ve çatışmanın tam ortasına çekiliyor.

Diyelim ki bütün okulları İmam Hatip yaptınız nereye varacaksınız? Bütün çocuklar Arapçayı ana dilleri gibi öğrendi sonuç ne olacak? Hedefiniz ne? Türkiye’yi nereye sürüklemek istiyorsunuz?

Eğitimi bilimsellikten uzaklaştıranlar, 5-6 yaşındaki çocuklara dini eğitim veriyorum diye köhne binaların bodrum katlarında ve cemaat yurtlarında tecavüz edilmesine sessiz kalanlardır. Bundan ötesi var mı?

Aynı zihniyet, “laikliği kazanacağız” bildirisi dağıtan Birleşik Haziran Hareketi üyelerini ve HTKP Genel Başkanı Erkan Baş’ı, yerlerde sürükleyip, ters kelepçe takarak gözaltına aldı.

Mevcut eğitim sistemi tamamen değişmelidir. Avrupa’nın Almanya’sına, Uzakdoğu’nun Japonya’sına, çölün ortasındaki İsrail’e… Ve  ABD’ye bakılmalı. Dünyaya teknoloji pazarlayan ülkelerin eğitim politikaları incelenmelidir.

Bir ülkenin eğitim politikası, çağı yakalamasını sağlayabileceği gibi, Ortaçağ’ın karanlığına da sürükleyebilir.  Gelişmişlik kindar ve dindar nesil yetiştirmekle ters orantılıdır. Kindar ve dindar nesille varacağımız yer Ortaçağ karanlığıdır. Aydınlık Türkiye’yi kurmanın yolu bilimsel eğitimden geçer.

                                                                                                            26.09.2016
                                                                                                         Yıldırım Kaya
                                                                                                CHP  Parti Meclisi Üyesi