16 Ekim 2014 Perşembe

Türkiye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyeliğine Seçilemedi

Türkiye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyeliğine Seçilemedi
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda (BMGK) 2015-2016 yıllarında görev yapacak geçici beş üye için  seçim yapıldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)  üyeliğine aday olan Türkiye seçilemedi. BM Güvenlik Konseyi'nin on geçici üyesinin beşi değişti. Türkiye'nin de aday olduğu  oylamada kazanan ülkeler Venezuela, Malezya, Angola, Yeni Zelanda ve İspanya oldu. 

Yapılan seçimlerde İspanya ve  Türkiye üçüncü tura kalırken; yapılan 3. tur oylamada  132 oy alan İspanya BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilirken  Türkiye 60 oyda kaldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK)  193 üyesi olan BMGK'da Venezuela 181, Malezya 187, Angola 190, Yeni Zelanda 145 oy aldı.

Türkiye ve İspanya yeterli oyu alamadığı için önce ikinci turda yarıştı. İkinci turda Türkiye 73, İspanya 120 oy aldı. Ancak yine yeterli oy alınamayınca seçim üçüncü tura kaldı ve 132 oyla İspanya kazandı. Türkiye ise 60 oyda  aldı.

Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu olan BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi, on geçici üyesi bulunuyor. Her yıl geçici üyelerden beşi değiştiriliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çabuşoğlu seçimden önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin uluslararası örgütler ve BM nezdinde oynadığı rolün herkes farkında. Bu kadar güzel çalışmanın inşallah seçime de, sandığa da yansıyacağını düşünüyoruz. Tabii ki seçimdir, her türlü sonuç olabilir ama biz Allah'ın izni ile yaptığımız çalışmaların karşılığını alacağız diye inanıyoruz" demişti.