2 Ekim 2014 Perşembe

Kobani Nerededir Ayn el-Arap Nerededir

Kobani Nerededir
Ayn el-Arab (Arapça: عين العرب, Kürtçe Kobanê) Suriye’nin Halep İli’nin, Ayn el-Arap İlçesi’nin merkezi olan şehirdir. Ayn el-Arap 54.681 kişilik bir nüfusa sahiptir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Kürtler oluşturur. Ayn el-Arap’ta önemli bir miktarda Türkmen nüfusu da yaşamaktadır

 Kobani’de, 2 Temmuz’dan beri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile YPG arasında çatışmalar devam ediyor. IŞİD’in saldırdığı Kobani ve çevresindeki köylerden Türkiye’ye doğru başlayan göç, bölgenin gündeme gelmesine neden oldu.

19 Eylül 2014’de Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi Dikmetaş Köyü sınırına gelen Kürt asıllı Suriyelilerin sınırda bekletilmesine tepki gösterenlere güvenlik güçleri müdahalede etmiş, bir süre sonra ise sınır açılmış ve tel örgülerin ardındaki Suriyelilerin Türkiye’ye girişine izin verilmişti.

Cengiz Çandar Radikal’deki 20 Eylül 2014 tarihli yazısında Kobani’nin öne çıkan özelliklerini şu cümlelerle anlatıyor:

"Kobani’nin Rojava’daki diğer iki “Kürt kantonu”ndan farklı bir özelliği var. Abdullah Öcalan’ın “demokratik özerklik” tezinin somut uygulama alanı bulduğu Rojava’daki gelişmelere Kürt siyasi hareketi “Rojava Devrimi” adını vermişti ve “Rojava Devrimi”, 2012 yılının Temmuz ayında önce Kobani’de ortaya çıkmıştı.

Kobani, şu sırada IŞİD’in hedefinde, Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’da harekete geçen IŞİD güçleri, batı yönünde ilerlediler ve amaç Kobani’yi düşürmek. Tel Abyad ile Kobani arasındaki 70 kilometrenin 35 kilometrelik bölümü ve 21 Kürt köyü, IŞİD’in eline geçmiş, Kobani, IŞİD kuşatmasıyla yüzyüze idi.

Kobani düşerse, “Rojava Devrimi”nin kalesi düşmüş olacak. Tel Abyad’dan Karkamış’a kadar olan Türkiye-Suriye sınır boyu IŞİD kontrolü altına girmiş olacak."

BBC Türkçe’den Çağıl Kasapoğlu’nun haberine göre ise; batıdan doğuya Irak sınırına kadar uzanan Rojava’nın merkezinde kalan Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesi, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin bölgedeki coğrafi hâkimiyetlerinin zayıflamasına, kantonlar arasındaki bağın da kopmasına neden olabilir.