30 Nisan 2014 Çarşamba

Bilal Erdoğan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulunmuş


Bilal Erdoğan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulunmuş
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu şüpheli sıfatı ile ifadeye çağırdı. Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrılmasının nedeni ise sonradan ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarından sonra yaptığı açıklamalarla kendisine hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu'nun şüpheli sıfatı ile ifadeye çağrıldığına yönelik haberlerin basında yer almasından sonra yazılı bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu'nun 'sehven' ifadeye çağrıldığını duyurdu. Ancak şikayetçinin kim olduğu konusunda bilgi vermedi. Daha sonra Başsavcılık soruşturma dosyasını, Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran savcı Mehmet Demir'den alarak Başsavcıvekili Ali Cengiz Hacıosmanoğlu'na verdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, hukuka aykırı bu davetle ilgili olarak HSYK'ya başvuruda bulunacaklarını söyledi. Tezcan yapılan çağrının "Cumhuriyet savcılarının değil, emir ve talimat altında hareket eden iktidar savcılarının uygulamalarına tipik bir örnek. Hukuka, yargısal teamüllere, genel uygulamaya ve nezaket kurallarına aykırı davetnameyi kabul etmiyor ve iade ediyoruz" dedi.