Kanuni Sultan Süleyman Kaç Oğlunu Öldürttü


Kanuni Kaç Oğlunu Öldürdü
Kanuni Sultan Süleyman oğulları Şehzade Mustafa ve Beyezid'i öldürtmüştür. Ayrıca bu şahzedelerin oğullarını da boğdurarak öldürtmüştür.

Şehzade Mehmet: Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan ilk çocuğu Şehzade Mehmet tahta çıkmadan önce ölmüştür. Ölüm sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazı tarihçiler hastalıktan öldüğünü söylerken, bazı tarihçiler de taht kavgasından dolayı zehirlendiğini iddia etmektedir.

Şehzade Mustafa: Kanuni, Mahidevran'dan olan en büyük oğlu Şehzade Mustafa’yı 1553 yılında boğdurtarak öldürtmüştür. Şehzade Mustafa’nın küçük oğlunu, karısı ve tüm akrabalarını da intikam almasınlar diye aynı gün öldürtmüştür.

Şehzade Cihangir: Kanuni'nin Hürrem Sultan'dan olan en küçük oğlu Cihangir doğuştan kambur ve bazı hastalıkları olan şehzadedir. Şehzade Cihangir henüz 22 yaşındayken ölmüştür. Şehzade Cihangir'in abisi Mustafa'nın babası tarafından boğdurularak öldürülmesinden çok etkilenerek 1553 yılında üzüntüden öldüğüne dair rivayetler de vardır.

Şehzade Bayezid: Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan üçüncü oğlu Şehzade Bayezid, Kanuni hayattayken kardeşi II.Selim ile taht mücadelesine girmiştir. Yenilgiye uğrayan Bayezid İran'a kaçmış, İran hükümdarı Tahmasb aracılığıyla babasından af dilemiştir. Kanuni oğlu  Beyazıd'i İran'dan geri almış, ancak onu affetmeyerek kavzinde boğdurttarak öldürttmüştür. Kanuni, Bayezid'in oğulları Orhan, Osman ve Abdullah'ı da öldürtmüştür.

Şehzade Selim: Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan ikinci oğlu Şehzade Selim ise bütün erkek kardeşleri öldüğü için tahta rahatlıkla çıkmıştır.

25 yorum :

dilara küçük dedi ki...

Bana göre tahta beyazıt veya mehmet çıkmalıydı...

Adsız dedi ki...

ne biçim adammış bu kanuni,ne taht düşkünü bir padişahmış böyle nasıl kıyar insan evlatlarına aklım almıyor.bir de yerlere göklere sığdıramazlar bu adamı...

Adsız dedi ki...

Eger ejlat buysa yemisim ejladini sasirmis bunlar

Adsız dedi ki...

Yorum yaparken once tarihi guzel oku Dana ondan sonra yorum yap öküz onlar devletin bekasi icin yapmislar oku oku oku kafadan konusma ejdadimiza ve sultan suleymana ve patisahlarimiza laf etme cahil DANA ÖKKÜZ

Adsız dedi ki...

nasıl bi insan yaa pislik insan evladına kıyarmı ne olursa olsun yaa

Adsız dedi ki...

Tek ornek en dogru cevap M. Fatih Sultan 11 kardesini oldurmezsine rahmen peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v )'nin hadisine nail olup istanbulu fetih etmistir. Cikip ejdattan bahseden zavalli mahlukatlar osmanli padisahlarinin her biri birer evliyadir

Adsız dedi ki...

hangısı yapmadıkı hep osmanlıyı yargılayın bunlar taktık ataturkun nıcelerını astırdı bunlarıda yargılayın bıraz

Adsız dedi ki...

Asıl öküz devletın bekası için yaptılar diyenlerdir.Hangi devletin bekası için insan öldürmek vardır?Birde tarihi oku diyorsun sen oku asıl ha okumuşsun da ne olmuş cahillik geçicidir ama öküzlük bakidir,değil mi? :)

adsiz dedi ki...

Adsız arkadasim Atatürk kimi astirmis astirdiysada hakli yere astirmistir kanuniye gelince tam bi vicdansizmis...

Adsız dedi ki...

Madem tarihte kur'an-ı kerim varmış okuyorlarmış peki kur'an da Allahın verdiği canı almak günahtır yazıyor onuda mı görmemişler. Ne olursa olsun insan canı katledilmemeli ve ş.mustafa bogdurulurken çok direnmiştir.sultan Süleyman bunları görmesine rağmen öldürtmüştür büyük vicdansızlık.

Adsız dedi ki...

HANİ OSMANLI DEVLETİ BİR İSLAM DEVLETİ YA KANUNİ DE ALLAH'IN YERYÜZÜNDEKİ GÖLGESİ YA MADEM BU TARİHTE BÖYLE BİLİNİR PEKİ NEDEN KENDİSİNE BÜYÜK BİR SADAKAT'LA BAĞLI OLAN OĞLU ŞEHZADE MUSTAFAYI HAİNCE KATLEDEN VE ARDINDAN 7 YAŞINDAKİ TORUNUNU ŞEHZADE MEHMET'İ KENDİSİNE TEHDİT OLARAK GÖRÜP KALLEŞÇE KATLEDEN BİR PADİŞAHIN BUNLARI DEVLETİN BEKASI İÇİN YAPTIĞINI NASIL SÖYLERSİNİZ.YAZIK ÇOK YAZIK BU ŞATAFATLI TARİH GÖZLERİNİZİ KÖR KULAKLARINIZI SAĞIR ETMİŞ.

Adsız dedi ki...

Bu nasıl kanun kardeşim

Adsız dedi ki...

O dönemde yaşadınızda mı yargılıyorsunuz !

Adsız dedi ki...

vicdansızlık işte insanlar oğullarını öldürmesin diye kurban kesen bizler buna rağmen Kuran'a aykırı olan çocuğuna kıyma zihniyetini devletin bekasıyla ilişkilendirenleri de anlamış değilim yobazlık bu olsa gerek. koyun olmak da bu olsa gerek. Bu salaklıklardan seni kurtarıp kendini ifade edebildiğin bir ülkede yaşama imkanı sunan atana şükür et ve sakın dil uzatma terbiyesizliğini yapma.

Adsız dedi ki...

bızler o çağlarda yaşamadık ne güçlükler çektiklerini bilemediğimiz için geçmişteki sultanlarımızın veya saltanat sahibi padişahlarımızın o günün şartlarına ve kanunlarına saygı duymanızı ve ruhlarının şaad olmasını tebenni etmenizi tüm türk milletinden sağ duyulu davranmasını temenni ediyorum ... tesekkürler

Adsız dedi ki...

Bu nasıl bir düzən ki, onu korumak için evlatlarını öldürtmek zorunda kalıyorsun. Yaşasın CUMHURİYYET!

Adsız dedi ki...

Adsiz bir milletin bekasi icin bazi olumlrr dogru olabilir fakat bu olumlerin ailerere yansitilmasi yanlis degilmi sehzade mustafayi oldurtmekle kanuni nefsine yenilmis gelecekteki cihan padisahinin isigini sondurmustur ALLAH celle celaluhu yerin ve gogun tek kanunu oldugunu hatirlatmistir

Adsız dedi ki...

Önce Yüce Allah , sonra Melekler ve Elcileri daha sonra Aile vede en sona Devlet.Bu Kisi ogullarini ve torunlarini öldürtmekle.Devleti degil sadece kendisini düsünmüsdür.
Buradaki tüm Kanuni anlilarina yanit olsun.Devlet bekasiymis.
Var halen öyle cahil,mal kisiler.Sarirmadim!!

Adsız dedi ki...

cunhuriyet ne güzel seçimle basa geliniyor ve seçilemeyenler seçilenleri sürekli sinirlendirip görevlerine engel olmaya çalışıyorlar padişahlık zamanında olsa demek birbirlerine ne yaparlaradı bi düsünün.

Adsız dedi ki...

Kendi evlatlarını ve onlardan olan torunlarını acımadan katleden bir sultan nasıl türk tarihinde şerefle anılır? Bence bu türk tarihi için bir UTANÇdan başka bir şey değil. Taht için acımadan manyakçasına kendi neslini kıran bir katili övmek ne kadar saçma. İnsanın inanması gelmiyor. Ben bir azerbaycan türkü olarak Osmanlı devleti ile ilgili böyle korkunç şeyleri duyduğuma inanamıyorum.

Adsız dedi ki...

16. ASIRDA YAPILANLARI ELEŞTİRİYORSUNUZ BUGÜNKİ DEĞER YARGILARIYLA. BU GÜN BİLE 3 KURUŞ MENFAAT İÇİN YAPILANLARI GÖRMEZMİSİNİZ ?! ..........

Adsız dedi ki...

Ya adamlar bolbol mala vurmus daha anlamadinizmi yemisim tarihinizi kanunide sadece ben mala vururum deyip tahti birakmamis iste hem tum dunyabiz turklerden nefret ediyor bunu bi arastirin bakalim

Adsız dedi ki...

gunumuz deki hainleri kim asıcak kin ne ceza vericek

Adsız dedi ki...

sallamayın o zaman dünyada konjöktör bu şekildeydi, bakın bakalım ingiltere fransaya neler oluyomuş o zaman

Adsız dedi ki...

Siz çıldırdınız mı! Devlet bekası mı! Ne olursa olsun bir İNSAN öldürmek, bir de EVLAT öldürmek söz konusuyken devlet bekası mı diyorsunuz? Hiçbir şeyden habersizseniz açın bir KUR'AN okuyun. Bir cana kıymakla ilgili ne diyor bakalım orda, yaşadığın dönemle veya şartlarla alakalı mı! Aaa evet o zamanlarda normalse, olması gerekiyorsa ÖLDÜR MÜ DİYOR KUR'AN! Kim bir insan öldürdüyse karşılığını fazla fazla alacak. Beni hiç kimse ilgilendirmez, tüm dünyaya hakim olsun isterse. Benim kitabım belli ben ona göre yaşarım.