8 Ağustos 2018 Çarşamba

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ YILDIRIM KAYA KPSS B GRUBU SINAVLARININ HER YIL YAPILMASI İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ YILDIRIM KAYA KPSS B GRUBU SINAVLARININ HER YIL YAPILMASI İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ KPSS B sınavlarının her yıl yapılması için soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya yaptığı açıklamada, "KPSS B grubu memurluk sınavları 2 yılda bir ve çiftli yıllarda yapılmaktadır. Tekli yıllarda mezun olan adaylar sınava girmek için bir yıl beklemektedir. Girdiği sınavda başarısız olan adaylar ise 2 yıl daha beklemek zorunda kalmaktadır. Bilindiği gibi kamu kurumlarına personel alımlarında çoğu kurum 30 ve 35 yaş sınırı getirmektedir. KPSS B grubu memur adayları bekleme dönemlerinde yaş sınırına takılarak hak kaybına uğramaktadır. Mağduriyetin giderilmesi için KPSS B grubu sınavlarının her yıl yapılarak mağduriyetin giderilmesi için soru önergesini verdim" dedi.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 08.08.2018Yıldırım KAYA
Ankara MilletvekiliKPSS B grubu memurluk sınavları 2 yılda bir ve çiftli yıllarda yapılmaktadır. Tekli yıllarda mezun olan adaylar sınava girmek için bir yıl beklemektedir. Girdiği sınavda başarısız olan adaylar ise 2 yıl daha beklemek zorunda kalmaktadır.

Bilindiği gibi kamu kurumlarına personel alımlarında çoğu kurum 30 ve 35 yaş sınırı getirmektedir. KPSS B grubu memur adayları bekleme dönemlerinde yaş sınırına takılarak hak kaybına uğramaktadır.

KPSS B grubu sınavlarının, her yıl yapılması için memur adaylarından yoğun talep gelmektedir. Mağduriyetin giderilmesi için KPSS B grubu sınavlarının her yıl yapılarak mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.

1. KPSS B grubu sınavlarının her yıl yapılması için bir çalışma yapılmakta mıdır?
2. KPSS B grubu sınavlarının her yıl yapılması için bir çalışma yok ise, çalışma başlatılacak mıdır?
3. KPSS B grubu sınavlarının 2 yılda bir yapılmasındaki amaç nedir?
4. Memur adaylarının, KPSS B’nin her yıl yapılması talebi, bu zamana kadar neden dikkate alınmamıştır?