6 Haziran 2018 Çarşamba

Yıldırım Kaya SİME-SEN / Sivil Memurlar Sendikasını ziyaret ettiSİME-SEN yok sayılıyor
SİME-SEN /Sivil Memurlar Sendikası; 2011 yılında askeri işyerlerinde çalışan sivil memurların kurduğu bir sendika. Sendika kurma haklarının engellenmek istenmesine karşı, verdikleri hukuki mücadeleyi Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kazandılar.


Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışan 40 bini aşkın sivil memuru kapsıyor. Yaklaşık olarak 12 bin üyesi var.

SİME-SEN üyelerinin en büyük sorunu adeta yok sayılmaları. Yıllarca sendika hakları için yürüttükleri mücadeleyi, şimdi de maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için yürütüyorlar. Askeri personelin aldığı ücret zammı ve iyileştirmelerden faydalanamıyorlar. Asker ve polislerle ayni işyerlerinde çalışmalarına, neredeyse aynı işi yapmalarına rağmen büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Ücretler arasında adeta bir uçurum var.

Türkiye şartlarında askeri personelin aldığı maaşların da yetersiz olduğunu biliyoruz. Sivil memurlar ise askeri personelin aldığı maaşının yarısını dahi alamıyor. Sivil memurların maaş ve sosyal haklarının makul bir seviyeye çekilerek, mağduriyetlerinin bir nebze giderilmesi gerekiyor.

Askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olmalarına rağmen çoğu haktan yararlanamıyor, büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyor.

• Ücret artışı ve özlük haklarından faydalanamıyor.
• Fazla çalışma ücreti alamıyor.
• Kritik bölgelerde görev yapan sivil memurlara terör tazminatı ödenmiyor.
• İşyerine ulaşım bedeli verilmiyor.
• Çalıştıkları kurumların sosyal tesislerinden yararlanamıyor.
• Unvan değişikliği sınavı yapılmıyor

Anayasamızda yasaklanmasına rağmen, askeri işyerlerinde çalışan kamu çalışanlarına adeta “angarya” uygulanıyor.

CHP iktidarında hiçbir çalışan ayrımcılığa maruz kalmayacak. Gerekli yasal düzenlemeler yapılıp, tüm ayrımcılıklar düzeltilene kadar SİME-SEN’in yanında olacağız. Haklı mücadelelerine her zeminde destek vereceğiz.

Yıldırım Kaya
CHP Parti Meclisi Üyesi
Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı
6 Haziran 2018