16 Mart 2018 Cuma

CHP KHK’ların İptali İçin Anayasa Mahkemesine Gidiyor


CHP KHK’ların İptali İçin Anayasa Mahkemesine Gidiyor
15 Temmuz kontrollü darbe girişiminden sonra; AKP kendi darbesini gerçekleştirdi. 20 Temmuz’da OHAL ilan ederek ülkeyi KHK’larla yönetmeye başladı.

Anayasaya göre Resmi Gazete ilanından itibaren 30 gün içinde TBMM’de kanunlaşması gereken KHK’lar, daha yeni Meclis Genel Kurulundan geçerek kanunlaştı. Böylece, KHK'larla yapılan düzenlemelerin, Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesinin önü de açılmış oldu.

15 Temmuz’dan sonra mağdurlarla yakından ilgilen CHP, şimdi de yasalaşan KHK’ların iptali için Anayasa Mahkemesine gidiyor. Anayasa Mahkemesine itiraz için yürütülen çalışmalar tamamlandı.

TBMM, Anayasa ve Adalet Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, uzun zamandan beri OHAL’de çıkartılan KHK’ları inceliyordu. Çok yakın bir zamanda da KHK’ların iptali için Anayasa Mahkemesine başvuru yapılacak.

KHK’ların iptaline ilişkin, CHP’nin yol haritası, Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel tarafından açıklandı: 
EN HUKUKSUZ ARA DÖNEM“Cumhuriyet tarihinin en hukuksuz ara döneminin içindeyiz. Burada da 31 tane Kanun Hükmünde Kararname ile karşı karşıyayız. Bunlardan 5 tanesi 1,5 yıl önce kanunlaşmış ve tarafımızdan Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü. Geriye kalanlarla ilgili normal şartlarda herhangi bir tanesi için bile 60 günlük sürede Anayasa Mahkemesi başvurusu hazırlanması oldukça külfetli bir iş. Böyle bir şey ile karşılaşacağımızı biliyorduk, bu nedenle uzun süredir KHK’ları çalışıyorduk. 
MADDE MADDE BAŞVURU YAPACAĞIZTüm Anayasa Komisyonu ve Adalet Komisyonu üyesi milletvekillerimizle yaptığımız toplantıda işbölümü yapmış, her KHK’yı milletvekillerimize bölüştürmüş ve raporlarını almıştık. Anayasa hukuku konusunda deneyimli bilim insanları ile basına ve kamuoyuna kapalı bir çalıştay düzenledik, orada görüşlerini aldık. Şu anda her bir KHK üzerinde titizlikle ayrı ayrı çalışıyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız. Elbette KHK’lar açısından 10 gün içinde şekil yönünden itiraz 60 gün içinde eylemli içtüzük ihlali olarak değerlendirdiğimiz yönlerden itiraz ve ayrıca esasa yönelik itirazlarımız olacak. 
SİYASİ PARTİLERİN KATKILARI TALEP EDİLEBİLİRHukukçularımız, KHK’nın süresi içinde komisyonda ve Genel Kurul’da görüşülmemiş olmalarını şekil yönünden itiraz olarak inceliyor. Bunların birer eylemli içtüzük ihlali olduğundan hareketle kararın alındığı günden 60 gün içinde eylemli içtüzük ihlali başvurusunu yapmayı değerlendiriyoruz. Ayrıca normal kanunların Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenmesi şekliyle madde madde içerik yönünde itirazlarımız var. CHP olarak akademisyenlerle, anayasa hukukçuları ile temas ve çalışma içinde olacağız. CHP’ye sağlanmış olan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapma ödev ve sorumluluğunun ağırlığını, tüm siyasi partileri etkiliyor olması nedeniyle de diğer siyasi partilerin bu konuda görüşlerini alacak bir siyasi partiler turu planlayabilir, katkılarını talep edebiliriz. Ancak bunun için konuyu MYK toplantısında tartışıp, olumlu bir karar alınması gerekiyor”
Bu süreçte, çoğu siyasi parti “aman bana bulaşmasın” diyerek mağdurların yüzüne kapılarını kapattı. Mağdurların yanında duran, kamuoyu oluşturan, haksızlıkları gündeme getiren tek siyasi parti CHP oldu. CHP, olaya insan hakları, hukukun üstünlüğü ve masumiyet karinesiyle yaklaştı. Gerçek suçluların ve sorumluların ortaya çıkartılması için mücadele etti.

AKP, bağımsız yargıyı rafa kaldırdı. AİHM’nin yolunu kapatmak için yargının görevini komisyonlara devretti. Bir skandala imza atan AİHM de “iç hukuk yolları tükenmemiştir” diyerek mağdurlara kapısını kapattı. “Bağımsız mahkemeler” yerine “komisyonu” adres olarak gösterdi.

Mağdurlar ise AKP’nin ördüğü korku duvarını hiç aşamadılar!
Büyük bir sessizliğe gömüldüler.
Haksızlığa boyun eğerek köşelerine çekildiler.
Bazı istisnalar hariç, mücadele etmediler!
Oysa onlar yalnız değildi…
Yüzbinlerdi…

Haramilerin saltanatını yıkmak için ayağa kalmak, mücadeleye katılmak gerek. İşte o zaman umutlarımız yeşerir, yeniden kazanırız geleceğimizi…

Yıldırım Kaya
CHP Parti Meclisi Üyesi
16 Mart 2018