17 Mayıs 2016 Salı

Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar kanserin sırrını açıkladı

Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar kanserin sırrını açıkladı
Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar kanserin sırrını açıkladı. Sancar "Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz" dedi. 

Prof. Dr. Sancar, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nde (iBG-İzmir) adının verildiği Prof. Dr. Aziz Sancar Oditoryumu'nda bir basın toplantısı düzenledi. Kanseri önlemede DNA onarımının etkili bir mekanizma olduğuna vurgulayan Sancar, "Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz" dedi. 

Kansere yakalanmamak için korunmanın önemine vurgu yapan Sancar, DNA tahribatını onarıp kanser ilaçlarının daha etkili olması için çaba harcadıklarını, çalışmaların şu an net bir seviyeye ulaşmadığını ancak ulaşacağına emin olduğunu söyledi.

Sancar şunları söyledi:
DNA'nın şekli 1953'te keşfedilmişti. Bu hem temel bilim, hem de sağlık bilimleri alanında büyük yenilik sağladı. Bunun üzerinde çalışanlar 'Ben kanseri tedavi edeceğim' diye düşünmüyorlardı. Ben de DNA onarımı üzerinde çalışırken, 'Ben kanseri tedavi edeceğim' diye başlamadım. DNA nasıl onarılıyor, onu anlamak istedim ve onun mekanizmasını çözdüm. Bu, hem kanserin önlenmesinde hem de tedavisinde önemli olacaktır. Tıbbi bilim, temel bilime dayanmadan olmaz. Avrupa'dan, Amerika'dan devamlı ithal edemeyiz, kendimizi üretmeliyiz, bunu tekrar tekrar vurgulamak istiyoruz." 
Ben Atatürk'ün yaptığı devrimlerin, Cumhuriyet'in çocuğuyum. Beni yetiştiren köy enstitüsü mezunlarıdır. Savur, Mardin ve İstanbul Tıp Fakültesi'dir. Ben onların bir ürünüyüm. Onlar vasıtasıyla aldım ödülü. Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in ödülüdür. O bakımdan oraya aittir. Nobel ilan edildiği gün tam bir kaostu, düşünecek vakit yoktu. İkinci gün biraz rahatladık. Eşimle konuştuk. Eşim Türkiye'yi çok seviyor. İkinci gün madalya Anıtkabir'e teslim edilecek diye düşündük. 
Gençler, ilkokuldan üniversiteye kadar politikayla uğraşmayın, günlük kültürle uğraşmayın, bilim yapın, tavsiyem odur.