11 Kasım 2015 Çarşamba

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri yıkılan Atatürk büstü için eylem yaptı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri yıkılan Atatürk büstü için eylem yaptı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencileri, İlahiyat Fakültesi bahçesinde bulunan ve 10 ay önce rüzgarın yıktığı iddia edilen, bugüne kadar da tadilatı yapılmayan Atatürk büstü için eylem yaptı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bahçesinde bulunan ve rüzgarın yıktığı iddia edilen Atatürk büstü 10 ay gibi uzun bir süre geçmesine rağmen yenilenmedi. 

Olayı protesto eden OMÜ'si öğrencileri, İlahiyat Fakültesi'nin pencere ve kapısına Atatürk’ün Bursa Nutku’nu bırakıp, duvarlarına da Atatürk resimleri çizdi.,  

Atatürk büstünün yıkıldığı aylar önce Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi isimli bir Facebook hesabından, “Fakültemizin biz Müslümanların yıkamadığı putunu Allah'ın rüzgarı yerle bir etti. Elhamdülillah” yazılarak duyurulmuştu.

İşte  Atatürk'ün Bursa Nutku
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. 
Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu,Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. 
Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç,Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir! diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek. 
Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir. 
İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!