5 Kasım 2015 Perşembe

1 Kasım'dan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başkanlık Sistemiyle Açıklaması

1 Kasım'dan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başkanlık Sistemiyle Açıklaması 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım seçiminden sonra ilk defa "Başkanlık Sistemi"yle ilgili bir açıklama yaptı. Demirtaş açıklamasında, "Tartışmanın Başkanlık sistemi üzerinden yapılması yanlıştır. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istiyoruz. Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum." dedi.

İşte o açıklama: 
"Türkiye’nin yeni Anayasaya ihtiyacı var. Tartışmanın Başkanlık sistemi üzerinden yapılması yanlıştır. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istiyoruz. Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum."

"Çözüm süreci ile ilgili parlamento çözüm sürecini gündemine almalıdır. Silahların tümüyle devreden çıkacağı bir atmosfer istiyoruz. Çatışma ortamında partiler seçimde elbette etkilendi. Ancak biz çatışma ve hendeklerin olduğu yerden değil batıda oy kaybettik. Tespitlerimize göre HDP seçmeni sandığa gitmedi. Çözüm süreci konusunda CHP'nin insiyatif alması lazım. Karnından konuşarak değil projesini ortaya koymalı.”