28 Eylül 2015 Pazartesi

HDP'den CHP'ye Koalisyon Sinyali

HDP'den CHP'ye Koalisyon Sinyali
Avrup'da 1 Kasım seçim kampanyası yürüten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya'nın Hamburg kentinde seçmenlerle buluştu. Demirtaş, CHP ile muhtemel bir koalisyona sıcak bakılacağı sinyallerini vererek, “CHP, HDP ve parlamento dışındaki barış, özgürlük ve demokrasiden yana güç ve çevreler, Türkiye toplumuna alternatif bir demokratik iktidar sunabilmeliler” dedi.

1 kasım seçimleri sonrası kurulacak hükümete ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş şunları söyledi: 
Seçim dönemlerinde ciddi bir karalama partimize karşı yürütülüyor. Bu oy kazanma uğruna yapılan bütün bu dezenformasyon girişimleri, doğru seçim sonrasındaki pozisyonları da çok olumsuz etkiliyor, etkileyecektir. 
AKP yanlısı medya çok ciddi yalan haberler üzerinde şu anda kampanya yürütüyor. Örneğin PKK’nin yaptığı bazı eylemlerin talimatını benim verdiğimi yazıyorlar. Bu kadar açıkça bir yalan ve iftira kampanyası yürütülüyor. Oysa genel kamuoyu çok farkında ki biz çatışmaları ve savaşı durdurmak için en çok çaba sarf eden partiyiz. 
Bu ideolojik anlayışla bu düşük demokrasi çıtasıyla Türkiye artık yürüyemez. Ya AKP kendini değiştirecek, veya Türkiye AKP’den kurtulacak. Bence çözüm budur. CHP, HDP ve parlamento dışındaki barış ve özgürlükten ve demokrasiden yana güç ve çevreler alternatif bir demokratik iktidar sunabilmeliler.
Türkiye toplumuna. AKP iktidarda olmazsa, Türkiye’de bir daha asla barış olmaz gibi düşünmemek lazım. Tam tersine şu an da barışın önündeki en büyük engel AKP’dir. Dolayısıyla iktidardan düşecek diye paniklemeye gerek yok. Bir savaş hükümeti zaten, bir çatışma hükümeti. Bu hükümetten kurtulmak Türkiye’nin yararına olur.