23 Eylül 2014 Salı

Almanya'da PKK'nın Terör Örgütü Listesinden Çıkartılması Talebi

Almanya'da PKK'nın Terör Örgütü Listesinden Çıkartılması Talebi
Almanya'da muhalefetteki bazı milletvekilleri hükümetten PKK'nın terör Örgütü listesinden çıkartılmasını istedi. Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier yaptığı açıklamada, terör örgütleri listesinde bulunan PKK'nın listeden çıkartılmasının söz konusu olmadığını söyledi. 

Sosyal Demokrat Partili Dışişleri Bakanı Steinmeier, “Irak'ın kuzeyindeki Yezidiler ve Hıristiyanların tehdit altında bulunmaları, ilgili yasak üzerinde yeniden etraflıca düşünmeyi gerektirmiyor. PKK yasağının gerekçeleri geçmişe dayanıyor.” dedi.  Steinmeier,   PKK'nın terör örgütleri listesinde yer almasında Türkiye'deki eylemlerinin etkili olduğunu söyledi.

Alman devlet kanalında yer alan bir programda terör örgütü IŞİD ile ilgili açıklamalarda bulunan Frank-Walter Steinmeier, “Silahlarımızı Kürt güvenlik birimlerine gönderiyoruz. Bunlar, kendilerini savunanlar.” dedi. Almanya'nın Kuzey Irak Kürtlerine tank savunma silahları, makinalı tüfekler ve cephanelikler gönderdiğini belirten Steinmeier, Alman askerlerinin ilgili mühimmatları Kürtlere dağıtmakla görevlendirildiklerini, askerlerin ayrıca Kürt savaşçıları silahların kullanımı noktasında eğittiklerini de kaydetti. Steinmeier, Alman askerlerinin doğrudan savaşa katılmayacaklarını da bir kez daha hatırlattı.

Steinmeier, IŞİD'le mücadele kapsamında Suriye'deki durumun Kuzey Irak'takinden farklı olduğunun altını çizerek, “Suriye'deki savaş alanları ile Irak'takiler birbirine eşit değil, daha zor ve karmaşık.” ifadesini kullandı. Suriye'de sayıları 80 ila 100 arasında muhalif grupların olduğuna dikkat çeken Steinmeier, “Terör örgütü IŞİD ile mücadele için uluslararası bir strateji kaçınılmazdır.” dedi. “İlgili ittifaka Körfez ülkeleri, İran ve Rusya'nın da dâhil olmak istemelerini memnuniyet verici” olarak nitelendiren Steinmeier, “terörist gruplara savaşçıların katılımlarını engellemek ve para aktarımlarını önlemek için mevcut adımların önemli ilerlemeler olduğunun” ise altını çizdi.