26 Ağustos 2014 Salı

Yargıtay Başkanı Ali Alkan Recep Tayyip Erdoğan Adlı Yıl Açılışına Katılmayacağını Söyledi

Yargıtay Başkanı Ali Alkan Recep Tayyip Erdoğan Adlı Yıl Açılışına Katılmayacağını Söyledi
Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Alkan,  Başbakaan Erdoğan'ın, muhtemelen Adli Yıl Açılış törenine katılmayacağını söyledi.

Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın açıklaması şöyle:
Alkan, 'Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanı’nın da davet edilmesini uygun gördü. Fakat bu karar alınırken sayın cumhurbaşkanının adaylığı ve seçilmesi gündemde değildi. Sayın Cumhurbaşkanı, 'Barolar Birliği Başkanı törene katılırsa kendisinin katılmayacağını' ifade etti. Ben bunu önemsedim ve başkanlar kurlunu toplantıya çağırdım. Başkanlar Kurulu da, davetiyelerin dağıtılmış olası ve ifade özgürlüğü gibi gerekçelerle kararını verdi. Sayın cumhurbaşkanımızı ziyaretimiz Başkanlar Kurulu kararıyla ilgili değildir. Ben daha önceden randevu almıştım bugüne gün verilmişti. Bu tarihlerin çakışması tamamen tesadüftür.

Sayın cumhurbaşkanı muhtemelen katılmayacak çünkü sayın cumhurbaşkanımız daha önce basına yaptığı açıklamada kararlı olduğunu söylemişti. Bizim de aldığımız bir karar var. Takdir kamuoyunun. Bu krizin çıkmasının sebebi Danıştay’daki törende Danıştay başkanı yarım saat konuşmasına rağmen Sayın Feyzioğlu’nun konuşmasının 1 saati aşmasıydı. Biz yarım saatlik bir süre benimsedik. Benim konuşma süremden fazla olmayacak.