Hürrem Sultan Nasıl Öldü


Hürrem Sultan Nasıl Öldü
Hürrem Sulta'ın gerçek adı Aleksandra Lisowska'dır. Aleksandra Lisowska, 1506 yılında Lehistan Krallığı'nın içinde bulunan  Rohatyn'de doğmuştur. 1520'lı yıllarda Rohatyn'den kaçırılan Aleksandra Lisowska, 13-14 yaşlarında Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulmuştur.

Aleksandra Lisowska Osmanlı sarayına geldikten sonra, özel eğitim görüş ve güler yüzlü anlamına gelen Hürrem adını almıştır. Osmanlı padişahı   Kanuni Sultan Süleyman'ın (I. Süleyman) nikahlı eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir.

Hürrem Sultan'ın önemli özelliklerinden bir, Osmanlı padişahıyla nikah yaptırarak evlenmiş ilk ve tek kadın olma ayrıcalığını taşımasıdır.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ile yaptığı Edirne seyahati sonrası hastalanarak, 18 Nisan 1558 yılında ölmüştür.

Hürrem Sultan'ın ölüm nedeninin, sıtma, yüksek ateş ya da kuluç hastalığı olduğu söylenir. Mezarı Süleymaniye Camisi Külliyesi içindedir.  Türbenin iç duvarları cennet bahçesini tasvir edecek şekilde İznik çinileriyle süslenmiştir.

Hürrem Sultan kendi oğullarından birinin tahta çıkması için çok mücadele vermiştir. Ancak, Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce ölen Hürrem Sultan, oğlu II. Selim'in tahta çıkışını görememiştir.

4 yorum :

Adsız dedi ki...

beter olsun. Allah da onun cezasini boyle vermis. oglunun tahta ciktigini gorememis. Eden bulur..

alim tarihçi dedi ki...

Saraya gelen bir prensese kıskançlıkları yüzünden birsürü düşmanlık yapan kibirli burjuvalar, lağyığını buluyor, dinsizin hakkından imansız gelirmiş, ayrıca İbrahim paşa servetine servet katıp biriktirirken Hurrem millete yardımlarla uğraşıyordu. Kötü olan padişah en başta ama sonrada onun hanedanı, tabi yaptıkları zulümlerden duraklama ve gerileme döneminde çok çekiyolar, millet ayaklanıp her seferinde hanedanı vahşice öldürüyorlar, vahşete gelirse iş sonraki devirler işlenmeli.

Adsız dedi ki...

Hurrem herkese haddini bildirmiş, kimse kimseyi iki duvar dikip, 3 servet yapıp, dünyaya çivi çaktığını sanarak zorla elde ettikleri şeylerle insanları aşağılayamaz.

dünyadaki bütün krallıklar defolup gitti zaten..

Adsız dedi ki...

Sultan Süleyman, bir cihan padişahıydı. Bazı cahillerin sözleriyle ne değeri düşer ne de üstün hizmetleri unutulur. Biz bugün bu topraklardaysak bunu Osmanlı sultanlarına borçluyuz. O zamanki şartlarda ne gerektiye o yapıldı. Aksi taktirde yüzlerce yıl varlık göstermek mümkün olmazdı. Yedi cihana hükmeden Süleymandan kendinizi çok dahamı üstün görüyorsunuz. Peki sizler bu ülke için ne yapıyorsunuz. Geçmişte yapılanları bilip bilmeden atıptutmaktan başka. Sizler bir avuç zavallı cahillersiniz.