Şehzade Mehmet Nasıl Öldü


Şehzade Mehmed'in Ölümü
Şehzade Mehmed (1521 - 1543), I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan ilk oğludur.

Şehzade Mehmed, çocukluğunda Topkapı Sarayı'nda kalmış; çocukluğunu annesiyle geçirmiştir. Memleketin en iyi hocalarından dersler alarak yetişen Şehzade Mehmed Fransız ve İtalyan hocalarından da yabancı dil, Avrupa görgüsü ve kültürü üstüne eğitim almıştır.Oturmasını kalkmasını ve saltanat adabını ve töresini bilen bir şehzadeydi. 

Şehzade Mehmed 1540 yılında I. Süleyman tarafından veliaht şehzade olarak atanmıştır. O zamanlar veliaht şehzadeler Manisa'da sancakbeyliği görevinde bulunurlardı.

Şehzade Mehmed veliaht seçilene kadar Şehzade Mustafa Manisa sancak beyliğinde görev yapmaktaydı. Hatta babası Sultan Süleyman tahttan feragat ederek tahtı oğlu Şehzade Mehmed'e bırakacağı iddia edilmiştir 

Ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür.  Bir görüşe göre de eceliyle ölmüştür. Kaynak: tr.wikipedia.org

Benzer Yazılar

8 yorum :

Adsız dedi ki...

yuh artık. tarihte hiçbir entrikası olmamış kadına dizisi çıktıktan sonra hürrem (aslında meryem uzerli) hayranlığı ile iftira atıyorsunuz. yatacak yeriniz yok. Allah hesap sorsun ne diyeyim. Fantezilerinize Barboros'u da alet etmişsiniz.

Adsız dedi ki...

bu iftiralarınızı kaldırmazsanız Allah sizi berbat etsin. Hem Osmanlı2nın büyük denizcisi Barboros'u hem de adı tarihte hiçbir kötülüğe karışmamış Mahidevran'ı töhmet altında bırakmışsınız. Dediklerinizi hiç bir tarih kitabı yazmaz. Hepsi diziden sonra ortaya atılan yalan şeyler. Şehzade Mehmed çiçek hastalığından öldü, çiçek hastalığının kuluçka süresi 14 gün. Bir cariyenin şehzade için yetiştirilmesi de 2 sene. Barboros çiçek hastalıklı cariyeyi hareme soktuysa kız 14 gün sonra ölür be!!!

Adsız dedi ki...

vikipedide mahidevranla barborosun mahmed'i öldürdüğüne dair böyle bir bilgi yok. yazının tamamı yalan ve kurgu. 500 senedir böyle birşey yoktu, 7 yıldır tarihle haşır neşir bir tarihçiyim bu iddaları ilk kez duyuyorum... tamamen yalan ve asılsız iddia, hiçbir kitap hiçbir 16.yy belgesinden bu bilgiler yok.

internethaberoku dedi ki...

Uyarılarınız için teşekkür ederim, ama daha yapıcı bir dil kullanabilirdiniz.tr.wikipedia.org'dan kaynak gösterek alıntı yaptım. Sizin uyarınızdan sonra tekrar baktım son paragraf tr.wikipedia.org'dan da çıkartılmış. Ancak diğer sitelerde aynı paragraf mevcut, kaynak olarak tr.wikipedia.org gösterilmiş.

Adsız dedi ki...

selamlar vikipedide bazı dizi sevdalısı arkadaşlar değişiklik yapıp gidiyorlar. bu değişiklikler red edilene kadar sadece kayıtlı kullanıcılara o şekilde gösteriliyor. vikipedi çalışanı olarak tarihçi arkadaşların bu konuda hassas olduklarını ve mehmed konusundaki bu tarz dedikodu içeren değişikliklerin asla onaylanmadığını belirtmek isterim.

bir kadın blogunda bu dedikoduyu yazdı sonra virüs gibi yayıldı. dediğim gibi asla böyle bir ihtimal söz konusu olmadı. eğer olsaydı deniz seferlerinden geri gelmeyen, istanbul'a bile uğramayan barboros'un amasyadaki mahidevran'la nasıl görüştükleri muamması oluşurdu.

kaldı ki şehzadelerin gözdesi olmak için 2 yıl gerekir, 2 yıl boyunca haremde eğitim görülür. kız hasta olsa elbet ortaya çıkardı. ayrıca haseki sultanlar oğullarının haremini kendi seçip gönderir. Nurbanu Sultan buna en güzel örnektir.

uslubum için üzgünüm, o kadar yalan yanlış bilgi var ki artık ne yapacağımızı şaşırdık.

Adsız dedi ki...

"Avrupa görgüsü ve kültürü üstüne eğitim almıştır" o devir de ve şuan bile ne avrupa kültürü varmışki kültür alısın o dönemlerde fransanın elise sarayında OSMANLI geceleri düzenleyip ve kültürü gibi elbiseler giyip geceler düzenliyorlarmış fransız sarayının duvarında osmanlı resimleri süslüyormuş avrupa KİMMİŞTE, osmanlı şehzadesi görgü ve kültüryle yetişsin

Adsız dedi ki...

bence tarihe baktığımız zaman herkes. kendi menfaati doğrultusunda bişeyler karalamaya çalışmış bir gerçek varki benim kanaatime göre ve eşleştirmelere,yazılanlara çizilenlere göre gerçek tarih yansıtılmamış... neye inanacağımı şaşırdım? ama hakikat şu... Tarih tekerrürden ibaret.. ama gerçek olan.

Adsız dedi ki...

adsız adlı arkadaşım doğru söylüyor mahidevran ve mustafa herkezce sevilen istenen sultanlardı fakat hürrem hakkında kıskançlıkla varsayımlar var herneyse tarih doğruları yazmıştır.öyle olmasa öldürttükleri evlatları tarihe geçmezdi.buradan yola çıkalım.film diye dizi diye renklendirmek biz tarihini bilen anlar ama dünyanın seyrettiği dizi sözkonusu olunca DİKKAT!zorunluğu doğuyor.