Zayıflarken Yüz Çökmesi Ve Yaşlanması Nasıl Engellenir


Zayıflarken yüzünüz çökmesin

Diyet yaptığınız zaman kilo kaybetmeye başladığınız ilk yer yüzünüz olur.

.Diyet yaptığımız zaman kilo kaybetmeye başladığımız ilk yer yüzümüz olur. Bu da yüzümüzde çökmelere sebep olarak canımızı sıkar. Bu durumu önlemek için alınacak birkaç önlem var...
Prof. Dr. Ahmet Karacalar /Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah

ZAYIFLARKEN YÜZÜMÜZ NEDEN ÇÖKER
Yüz iç ve dış faktörlerin etkileri ile yaşlanır. Yüz yaşlanmasında halk arasında "çökme" olarak adlandırılan türü, deri altında bulunan hacmin hızlı kaybı ile olur. Deri altı hacmini yağ, kas ve iskelet oluşturur. Yanlış yapılan diyetlerle yüzün yağ tabakasının kaybı ve iskelet sistemindeki erimeler ile yüzde yaşlanma hızlanır. Bu durum zayıflama çökmesi olarak bilinir. Özellikle yanakların düşmesi ile buldog yüz adı verilen yüz görüntüsü yanında, gözlerde içeri çökmeler, kaş düşmeleri, ağız kenarı düşmeleri olur. Kişi daha ince ve sağlıklı bedene sahip olmasına rağmen yüz yorgun ve mutsuz görünür.

35 YAŞ ÜZERİ KİŞİLER DİKKAT
Özellikle 35 yaşını geçmiş kişilerde hızlı ve fazla kilo kaybı, önlem alınmaz ise yüzü yaşlandırır.Hızlı ve aşırı kilo kayıplarında yüz dışında bedenin diğer bölgeleri ve özellikle kol, göğüs, bacak içi ve kalça sarkmaları da olmaktadır. Ancak yüz görünür olduğu ve yaşlanmanın doğrudan kanıtlarını verdiği için daha önem taşır.

YÜZ ÇÖKMESİNDE RİSKLİ GRUPLAR
Özellikle güneş hasarının fazla olduğunun işareti sayılan deri lekeleri gibi sorunları olan ince derili kişiler, hızlı ve fazla kilo kaybından daha kolay etkilenir. Erkekler kalın deri yapısı ve daha güçlü kemik yapısı nedeniyle bu durumdan daha az etkilenir.

GÜNEŞ HASARLARINA DİKKAT
Dengesiz ve hızlı kilo kaybının bedeli yüzün kaybı olmamalıdır. Spor eşliğinde, yavaş kilo kaybı yüzün korunmasında yardımcı olur. Bu sırada özellikle güneş hasarından kaçınmak gerekir. Hacim kaybeden yüzde güneş hasarı sarkmayı hızlandırır. Güneş hasarlı ciltte kollajenler yeterince sağlıklı değildir, içi boşalmış deriyi yerinde tutamazlar.

Hiç yorum yok :