Ahmet Şık Neden Tutuklandı

Ahmet Şık Neden Tutuklandı, Ahmet Şık Neden Tutuklanma İstemiyle Mahkemeye Sevkedildi, Ahmet Şık Neden Tutuklandı, Ahmet Şık Neden Tutuklanıyor, Ahmet Şık Niçin Tutuklandı.

Ahmet Şık ve Nedim Şener tutuklandı

'Ergenekon' soruşturmasında gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık tutuklandı. Gazeteciler Şık ve Şener, Metris Cezaevi'ne gönderildi.


Son 'Ergenekon' operasyonunda gözaltına alınan 10 kişiden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusu tamamlananlar Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Adliyeye önce yazar İklim Bayraktar ile polis memuru Aydın Bıyıklı getirildi.Daha sonra ise emniyette susma haklarını kullanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık getirildi. Gazeteciler ve yakınları, Şener ve Şık'ı adliyeye alınırken alkışladı. Kalabalık grup, ayrıca çeşitli sloganlar attı.Bu arada, polisin adliye önünde yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. 50’den fazla polis, gazetecilerin görüntü almaması için büyük çaba harcadı.Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Şener ve Şık hakkında mahkeme tutuklama kararı verdi.Polis memuru Aydın Bıyıklı ile yazar İklim Bayraktar savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.Gazeteciler Şık ve Şener, Metris Cezaevi'ne gönderildi.


GAZETECİLER TUTUKLAMALARI PROTESTO ETTİ
Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tutuklanmasını protesto eden meslektaşları, Beşiktaş Adliyesi önünde oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı.Gazeteciler, Şener ve Şık'ın sorguları süresince Beşiktaş Adliyesi önünde sabaha kadar bekleyerek meslektaşlarına destek verdiler.Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın adliyeden Çevik Kuvvet ekipleri eşliğinde çıkışı sırasında sloganlar atan gazeteciler, meslektaşlarını Metris Cezaevi'ne götüren aracın ayrılmasının ardından yola oturarak, Çırağan Caddesi'ni trafiğe kapattı.Olayı izlemekle görevli gazeteciler de ellerindeki fotoğraf makinaları ve kameralarını bırakarak bir süre eyleme destek verdi. Gazeteciler, daha sonra olaysız dağıldı.BAYRAKTAR: ADALET YERİNİ BULDU

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi çıkışında gazetecilere açıklama yapan İklim Bayraktar, adaletin yerini bulduğunu söyledi.Çok yorgun olduğunu belirten Bayraktar, oğlunu ağlayarak evde bıraktığını, istemeden ailesini ve çocuğunu üzdüğü için kendisinin de büyük üzüntü yaşadığını ifade etti. Gazetecilerin, Deniz Baykal ile ilgili kaset olayına ilişkin soruları üzerine de Bayraktar, ''Kesinlikle öyle bir şey yok. Ne münasebet. Şantajla alakam yok'' dedi.Daha fazla açıklama yapmak istemediğini bildiren İklim Bayraktar, ''Sorgu çerçevesinde ne sorulması gerekiyorsa o soruldu, biz de cevapladık'' diye konuştu.Aydın Bıyıklı ise ''Adalete güveniyorduk, adalet tecelli etti'' dedi. KİTAPLARI SORDULAR

Perşembe günü gözaltına alınan gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener, dün savcı Zekeriye Öz tarafından sorgulandı. Sorguda Şık ve Şener'e yazdıkları kitapların sorulması dikkat çekti.Polis sorgusunda susma haklarını kullandıkları öğrenilen Nedim Şener ve Ahmet Şık, savcı Zekeriya Öz’de adliyeye gelmesiyle akşam üzeri sorguya alındılar. Savcı Öz önce gazeteci Nedim Şener’in sorgusu gerçekleştirdi. Şener'in sorgusu yaklaşık 5 saat sürdü ve saat 21:15'te bitti. Savcı Zekeriya Öz, Nedim Şener'in ardında  gazeteci Ahmet Şık'ın sorgusuna başladı. Şık'ın sorgusu da yaklaşık 2 saat sürdükten sonra savcılık saat 23:00 sularında iki gazetecinin tutuklanmsı talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkine karar verdi.


AHMET ŞIK'A 10 SORU
Ahmet Şık’a emniyette de 10 civarında soru sorulduğu öğrenildi. Avukatları, sorulan soruların, Şık’ın henüz basılmamış ve taslakları Odatv’de çıkan kitabıyla ilgili olduğu belirtildi. Nedim Şener ve Ahmet Şık, savcılıktaki sorgularına 3'er avukat katılıyor. Ahmet Şık’ın avukatlığını Fikret ilkiz, Bülent Utku ve Akın Atalay üstleniyor.Nedim Şener'in avukatının verdiği bilgilere göre polis Şener'e de yaklaşık 50 soru sordu. Sorular ağırlıklı olarak Odatv'den çıktığı iddia edilen belgelerle ilgiliydi. "Ahmet Şık'la kitap yazdınız mı?", "Sabri Uzun'un kitabını siz mi kaleme aldınız?" gibi soruların yanında Şener'den çeşitli telefon görüşmeleriyle ilgili de bilgi alındı. Şener'e tutuklu yargılanan Odtv çalışanı Barış Terkoğlu'yla yaptığı görüşmenin içeriği de soruldu. Sözkonusu görüşmeye göre Terkoğlu'nun, Şener'i arayıp "İlk Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün gazeteci Alper Görmüş'e verilmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?" diye sorduğu, Şener'in de "Ne düşünebilirim ki" dediği belirtildi.


İDİL YOĞUN BAKIMA ALINDI
Ergenekon soruşturması çerçevesinde önceki gün gözaltına alınan Odatv Ankara temsilcisi gazeteci-yazar A. Mümtaz İdil, hastaneye kaldırıldı. Uzun süredir yemek borusu kanseri teşhisi nedeniyle tedavi gören İdil, bu rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’a sorgulanmak üzere gönderilmemişti. Gözaltında tutulduğu Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde rahatsızlandı. Gece İbni Sina Hastanesi’nin acil servisine kaldırılan İdil, göğüs hastalıkları bölümün tedaviye alındı.(ntvmsnbc-radikal)

Hiç yorum yok :