Kayyum Ne Demek Kayyum Atanması Kayyum Nedir Kayyumun Anlamı Kayyumun Tarifi


Kayyum Nedir
1 . Hukuki anlamda; belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse.

Hukuki anlamda uygulaması şöyle: Kayyum da vasi gibi vesayet organlarından birisidir. Ancak vasi vesayet altındaki kimsenin hem kendisini gözetlemek, hem de mal varlığını yönetmek ve hukuki işlemlerde onu temsil etmek üzere atandığı halde, kayyum sadece belirli işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için görevlendirilir.

2. Usülsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yönetici.

3. Cami hademesi.

4. Arapça anlamı; gökleri, yeri ve herşeyi tutan. herşeyin varlık sahibi olabilmesi için gerekeni veren. Allah'ın isimlerinden. turkcebilgi.com

5. 4721 Saylı Medeni Kanun' a Göre Vasi Ve Kayyım Atanması
MADDE 403.- Vasi, vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukukî işlemlerde onu temsil etmekle yükümlüdür.

Kayyım, belirli işleri görmek veya malvarlığını yönetmek için atanır.

Bu Kanunun vasi hakkındaki hükümleri, aksi belirtilmiş olmadıkça kayyım hakkında da uygulanır.


6356 sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Kanununa Göre Kayyım Atanması
Seçimlere itiraz
MADDE 15 – (1) Genel kurulda yapılan organ ve delege seçimlerinin devamı sırasında yapılan işlemlere ilişkin olarak seçim sonuç tutanaklarının düzenlenmesinden itibaren iki gün içinde yapılacak itirazlar hâkim tarafından aynı gün incelenir ve kesin olarak karara bağlanır. İtiraz süresinin geçmesi ve itirazların karara bağlanmasından hemen sonra hâkim, 14 üncü madde hükümlerine göre kesin sonuçları ilan eder ve ilgili kuruluş veya şubesine bildirir.

(2) Bakanlık veya kuruluş ya da şubesinin üye ve delegeleri; kanun ve tüzük hükümlerine aykırı olarak genel kurul ve seçim yapılması veya seçim sonuçlarını etkileyecek ölçüde bir usulsüzlük ya da kanuna aykırı uygulama iddiasıyla, bu işlemlerin veya genel kurulun iptali için genel kurul tarihinden itibaren bir ay içerisinde dava açabilir. Dava basit yargılama usulüne göre iki ay içerisinde sonuçlandırılır. Kararın temyizi hâlinde Yargıtayca on beş gün içinde kesin olarak karara bağlanır.

(3) Genel kurulun veya genel kurulda yapılan organ seçiminin iptaline karar verildiği takdirde mahkeme; genel kurulu kanun ve tüzük hükümlerine göre en kısa zamanda toplamak, seçimleri yapmak ve yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar kuruluşu yönetmekle görevli olmak üzere, 4721 sayılı Kanun hükümleri gereğince bir veya üç kayyım tayin eder ve görev sürelerini belirler.

18 yorum :

Adsız dedi ki...

Ben selattin güdük calistigim firmadan alacagim vardi fakat kayyuma gecmis firma alacagimi alabilirmiyi

Adsız dedi ki...

geçmiş olsun sayın güdük

Adsız dedi ki...

Yorumunuza Koparak Güldüm ALLAH da sizi güldürsün...

Ruhi Bebe dedi ki...

Ne yaparlarsa yapsınlar sonları karanlık...

İpek Medya grubuna kayyum atanması resmen medyanın susuturulmasıdır...

Adsız dedi ki...

Özgür basın susmayacak, susturulamayacak ta. Koza İpek medyasına yapılanlar hukuksuzluğu kınıyorum.

Adsız dedi ki...

AZ bile Olmus kim Fetoya yardim ederse Devlet onu beter etsin az bile az bile

Adsız dedi ki...

Bunlar bir zaman ictikleri sictiklari ayrı gitmez di niye birden cirtik yaptılar çünkü menfaat ters düştü

Adsız dedi ki...

yaziklar olsun

Adsız dedi ki...

Gemiciklere ne zaman el konacak bekliyoruz

Nevzat dedi ki...

Bu medyanın arpası dışardan geliyor. Bunlar sadece kendilerini düşünür, Dış güçlerin maşası bunlar.Doğan medyası dahil AKP. gitsin de Türkiye batarsa batsın mantığıyla hareket eden zihniyet. Önceden bu medya hükumet kurar ve hükumet yıkardı. Rahmetli Necmettin Hoca zamanında O malum basın haberlerin tamamını hocayı kötülemek için kullanırdı. Ta ki 28 Şubat kararıyla hükumeti istifa ettirene kadar devam etti.

Adsız dedi ki...

Sap döner keser döner gün gelir hesap döner

Adsız dedi ki...

GAZETELER KAPANSA NE OLUR KAPANMASA DUNYANIN EN AZ OKUYAN MILLETIYIZ COK ONEMLI DEGIL KARDASS SEN YARIN KARNINI NASIL DOYURACAN ONA BAKKK

Adsız dedi ki...

"bunların bir zamanlar yedikleri içtikleri ayrı gitmezdi".demiş birisi."demek ki menfaat ters düştü" diye eklemiş..adama sormazlar mı. hdp ile cemaat ,chp ile cemaat neden kanka oldu şimdi ?

Adsız dedi ki...

Önce devlete kumpas kur şimdide ben masumum tabi yersen

Adsız dedi ki...

Biri Demiş Medya susturuyor.Ulan Devletin arkasından oyun çeviriyorlar FETÖ ye destek yapılıyor devlet napsın siz işinize devam edin haberlerinizi yayın mı desin?

Az bile yapıyorlar.Artık Güneş Yeniden doğuyor, Yeniden.

Adsız dedi ki...

Bu fetö devletin içini kemiriyor ve dış ülkelere istihbarat sağlıyor.. artik fetö bir kişi alip bi kişi cikariyo ve her yerde parmagi var.. bu bugün tvde onlarindi simdi kayyum atandi ve bazi kisiler medya susturuluyor demiş. Sormazlarmı atv ve a habere neden seçimde seçim yasagi geldi. Saniyorki devlet engel olana ceza veriyo biz nerde yaşıoruz iyi bellesinler burasi başka ülke degil ve tek vatanimiz var bunu anlayin ve şu fetöye destek cikmaktan vazgeçin.

Adsız dedi ki...

Defol git az ötede yaşa lan pezevenk
Özgür basın adı altnda Devlete el koyacaktınız olmadı Devlet size koydu :))

Adsız dedi ki...

bu devletin malına çalan hayınlık yapan allah kahharında halak etsin inşallah